7 krokov ako zapojiť školu do programu

Postupujte podľa týchto krokov a úspešne naplňte kritéria programu Skutočne zdravá škola:

1. Zaregistrujte sa do programu

Pridajte sa k ďalším školám, ktoré už realizujú program Skutočne zdravá škola a pomáhajú svojim žiakom a okoliu byť zdravší. Akonáhle sa prihlásite do programu, získate prístup k návodom, metodikám, postupom a informáciam na splnenie kritérií a zavedenie programu na vašej škole. Registrovať sa môžete tu.

2. Vytvorte na škole Akčnú skupinu pre zdravé stravovanie

Úspech vychádza z inšpiratívneho vedenia, preto doporučujeme založiť na škole Akčnú skupinu pre zdravé stravovanie. Akčná skupina spolupracuje na zlepšovaní úrovne školského stravovania a podporuje vzdelávanie o potravinách a stravovacej kultúre v rámci celého školského života. Tu nájdete tipy na Postup činností pre akčnú skupinu a formulár na Program prvého stretnutia akčnej skupiny.

3. Vytvorte Plán zdravého stravovania

Identifikujte výzvy a možnosti zlepšenia v oblasti zdravého stravovania na škole a v kombinácii s činnosťami na získanie ocenenie programu Skutočne zdravá škola vytvorte Plán ich realizácie. Plán by mal motivovať celú školu k podpore a zapojeniu sa do navrhovaných aktivít. Tu nájdete Plán zdravého stravovania a Plán jeho realizácie.

4. Zapojte žiakov do realizácie Plánu

Zapojenie žiakov a študentov v rámci Akčnej skupiny hrá dôležitú úlohu, ak chceme, aby uskutočňované zmeny boli dlhodobého charakteru. Využite zdroje, ktoré vám ponúka spojenie s odborníkmi z radov rodičov a členov miestneho spoločenstva. Tipy na zapojenie žiakov a zapojenie rodičov alebo odborníkov nájdete tu.

5. Plňte kritéria programu s pomocou našich pomôcok

Dôkladne si naštudujte kritéria Skutočne zdravej školy a kritéria Skutočne zdravej škôlky. Ich naplnenie je podmienkou na udelenie certifikátu. Nie ste na to sami, sme tu pre vás a pomôžeme vám s prípadnými otázkami a ich plnením. Spĺňanie bronzových, strieborných a zlatých kritérií pre školy zlepší nielen vaše školské stravovanie, ale aj obohatí vzdelávací program vašej školy a pomôže žiakom získať zdravé návyky pre budúci lepší život. V škôlke sa môžete inšpirovať nasledovnými odporúčaniami pre plnenie bronzových kritérií.

6. Pošlite nám žiadosť o certifikát

Akonáhle ste splnili všetky kritéria na bronzové, strieborné alebo zlaté ocenenie, napíšte prosím regionálne koordinátorke Janke na janka@skutocnezdravaskola.sk a my Vám prepošleme žiadosť o udelenie certifikátu s vysvetlením, ako ste jednotlivé kritériá pre danú úroveň (s)plnili.

7. Oslávte svoj úspech

Splnením kritérií sa vám podarilo zásadne zlepšiť kultúru stravovania na vašej škole. Pomohli ste vaším žiakom radovať sa zo školského obeda a obohatiť vzdelávanie v triede o praktické vzdelávanie na školskej záhrade, návštevu farmy či absolvovať hodiny varenia. Pomohli ste im získavať zručnosti “advokátov” zmeny, ich angažovanosť im pomôže preniesť nové, zdravšie praktiky aj do rodinného života a k priateľom.

Každá škola po splnení kritérií programu obdrží od nás nálepku a certifikát.

Návod na 7 krokov "ako plniť kritéria programu" si môžete stiahnuť tu.

Podporte rozvoj zdravej a udržateľnej kultúry stravovania vo vašej škole.

Čo musíte urobiť, aby bola vaša škola alebo škôlka Skutočne zdravá?

Pred registráciou do programu:

Chcete ísť do toho?

Nie ste v tom sami. Pomôžeme vám.

• Po registrácii vašej školy do programu Skutočne zdravá škola alebo Skutočne zdravá škôlka urobíme všetko pre to, aby sme vás motivovali a povzbudzovali k dosiahnutiu ocenenia. Akých 7 krokov vás čaká, sa dozviete na tomto odkaze.
  • Získate podporu regionálnej koordinátorky programu a informácie o akciách vo vašom regióne, ktorý sa priebežne bude napĺňať.
  • Registráciou do programu získavate prístup nielen k návodom na plnenie kritérií a neformálnym vzdelávacím pomôckam a metodickým materiálom, ktoré vám pomôžu naplniť kritéria programu, ale taktiež do vášho personalizovaného školského „portálu“ na našom webe. V redakčnom systéme budete mať možnosť upravovať základné údaje o vašej škole, písáť články v sekcii Blog, a aktualizovať svoj postup v plnení kritérií programu Skutočne zdravá škola. Prostredníctvom vlastného blogu budete môcť informovať verejnosť a ďalšie školy o dianí vo vašej škole.
  • V neposlednom rade sa stávate súčasťou siete škôl, z ktorých mnohé sú ochotné poskytnúť vám rady v oblastiach, ktoré už oni vyriešili. Zoznam všetkých zapojených škôl nájdete tu.

Všetky registrované školy dostanú:

• Prístup k radám a pomoci od regionálnych koordinátoriek/koordinátorov programu
  • Prístup k online pomôckam k plneniu kritérií programu
  • Prístup k online databáze preverených vzdelávacích fariem na celom území SR
  • Pozvánky na vzdelávacie akcie a semináre vo vašom regióne
  • Vašu vlastnú stránku školy s blogom na webe programu Skutočne zdravá škola
  • Informácie o vašej škole v našej on-line databáze a mape na našom webe

Školy, ktoré splnia kritéria:

• Môžu používať logo ocenenia
  • Obdržia nálepku a certifikát k vystaveniu v škole
  • Obdržia pozvanie na naše každoročné slavnostné odovzdávanie ocenení, kde prebieha množstvo workshopov a interaktívnych prednášok týkajúcich sa výživy a tém súvisiacich so životom Skutočne zdravých škôl.