7 krokov ako zapojiť školu do programu

Postupujte podľa týchto krokov a úspešne naplňte kritéria programu Skutočne zdravá škola:

1. Zaregistrujte sa do programu

Pridajte sa k ďalším školám, ktoré už realizujú program Skutočne zdravá škola a pomáhajú svojim žiakom a okoliu byť zdravší. Akonáhle sa prihlásite do programu, získate prístup k návodom, metodikám, postupom a informáciam na splnenie kritérií a zavedenie programu na vašej škole. Registrovať sa môžete tu.

2. Vytvorte na škole Akčnú skupinu pre zdravé stravovanie

Úspech vychádza z inšpiratívneho vedenia, preto doporučujeme založiť na škole Akčnú skupinu pre zdravé stravovanie. Akčná skupina spolupracuje na zlepšovaní úrovne školského stravovania a podporuje vzdelávanie o potravinách a stravovacej kultúre v rámci celého školského života. Tu nájdete tipy na Postup činností pre akčnú skupinu a formulár na Program prvého stretnutia akčnej skupiny.

3. Vytvorte Plán zdravého stravovania

Identifikujte výzvy a možnosti zlepšenia v oblasti zdravého stravovania na škole a v kombinácii s činnosťami na získanie ocenenie programu Skutočne zdravá škola vytvorte Plán ich realizácie. Plán by mal motivovať celú školu k podpore a zapojeniu sa do navrhovaných aktivít. Tu nájdete Plán zdravého stravovania a Plán jeho realizácie.

4. Zapojte žiakov do realizácie Plánu

Zapojenie žiakov a študentov v rámci Akčnej skupiny hrá dôležitú úlohu, ak chceme, aby uskutočňované zmeny boli dlhodobého charakteru. Využite zdroje, ktoré vám ponúka spojenie s odborníkmi z radov rodičov a členov miestneho spoločenstva. Tipy na zapojenie žiakov a zapojenie rodičov alebo odborníkov nájdete tu.

5. Plňte kritéria programu s pomocou našich pomôcok

Dôkladne si naštudujte kritéria Skutočne zdravej školy a kritéria Skutočne zdravej škôlky. Ich naplnenie je podmienkou na udelenie certifikátu. Nie ste na to sami, sme tu pre vás a pomôžeme vám s prípadnými otázkami a ich plnením. Spĺňanie bronzových, strieborných a zlatých kritérií pre školy zlepší nielen vaše školské stravovanie, ale aj obohatí vzdelávací program vašej školy a pomôže žiakom získať zdravé návyky pre budúci lepší život. V škôlke sa môžete inšpirovať nasledovnými odporúčaniami pre plnenie bronzových kritérií.

6. Pošlite nám žiadosť o certifikát

Akonáhle ste splnili všetky kritéria na bronzové, strieborné alebo zlaté ocenenie, oslovte nás a my vás poprosíme vyplniť žiadosť u udelenie certifikátu s vysvetlením, ako ste jednotlivé kritériá pre danú úroveň (s)plnili. Napríklad o bronzový certifikát môžete požiadať vyplnením a odoslaním tohto formuláru.

7. Oslávte svoj úspech

Splnením kritérií sa vám podarilo zásadne zlepšiť kultúru stravovania na vašej škole. Pomohli ste vaším žiakom radovať sa zo školského obeda a obohatiť vzdelávanie v triede o praktické vzdelávanie na školskej záhrade, návštevu farmy či absolvovať hodiny varenia. Pomohli ste im získavať zručnosti “advokátov” zmeny, ich angažovanosť im pomôže preniesť nové, zdravšie praktiky aj do rodinného života a k priateľom.

Každá škola po splnení kritérií programu obdrží od nás nálepku a certifikát.

Návod na 7 krokov "ako plniť kritéria programu" si môžete stiahnuť tu.

Podporte rozvoj zdravej a udržateľnej kultúry stravovania vo vašej škole.

Čo musíte urobiť, aby bola vaša škola alebo škôlka Skutočne zdravá?

Pred registráciou do programu:

Chcete ísť do toho?

Nie ste v tom sami. Pomôžeme vám.

• Po registrácii vašej školy do programu Skutočne zdravá škola alebo Skutočne zdravá škôlka urobíme všetko pre to, aby sme vás motivovali a povzbudzovali k dosiahnutiu ocenenia. Akých 7 krokov vás čaká, sa dozviete na tomto odkaze.
  • Získate podporu regionálnej koordinátorky programu a informácie o akciách vo vašom regióne, ktorý sa priebežne bude napĺňať.
  • Registráciou do programu získavate prístup nielen k návodom na plnenie kritérií a neformálnym vzdelávacím pomôckam a metodickým materiálom, ktoré vám pomôžu naplniť kritéria programu, ale taktiež do vášho personalizovaného školského „portálu“ na našom webe. V redakčnom systéme budete mať možnosť upravovať základné údaje o vašej škole, písáť články v sekcii Blog, a aktualizovať svoj postup v plnení kritérií programu Skutočne zdravá škola. Prostredníctvom vlastného blogu budete môcť informovať verejnosť a ďalšie školy o dianí vo vašej škole.
  • V neposlednom rade sa stávate súčasťou siete škôl, z ktorých mnohé sú ochotné poskytnúť vám rady v oblastiach, ktoré už oni vyriešili. Zoznam všetkých zapojených škôl nájdete tu.

Všetky registrované školy dostanú:

• Prístup k radám a pomoci od regionálnych koordinátoriek/koordinátorov programu
  • Prístup k online pomôckam k plneniu kritérií programu
  • Prístup k online databáze preverených vzdelávacích fariem na celom území SR
  • Pozvánky na vzdelávacie akcie a semináre vo vašom regióne
  • Vašu vlastnú stránku školy s blogom na webe programu Skutočne zdravá škola
  • Informácie o vašej škole v našej on-line databáze a mape na našom webe

Školy, ktoré splnia kritéria:

• Môžu používať logo ocenenia
  • Obdržia nálepku a certifikát k vystaveniu v škole
  • Obdržia pozvanie na naše každoročné slavnostné odovzdávanie ocenení, kde prebieha množstvo workshopov a interaktívnych prednášok týkajúcich sa výživy a tém súvisiacich so životom Skutočne zdravých škôl.