Sedem krokov ako zapojiť školu do programu

Postupujte podľa týchto krokov a úspešne naplňte kritéria programu Skutočne zdravá škola.

1. Zaregistrujte sa do programu

Pridajte sa k ďalším školám, ktoré už realizujú program Skutočne zdravá škola a pomáhajú svojim žiakom a okoliu byť zdravší. Akonáhle sa prihlásite do programu, získate prístup k návodom, metodikám, postupom a informáciam na splnenie kritérií a zavedenie programu na vašej škole.

2. Vytvorte na škole Akčnú skupinu pre zdravé stravovanie

Úspech vychádza z inšpiratívneho vedenia, preto doporučujeme založiť na škole Akčnú skupinu pre zdravé stravovanie. Akčná skupina spolupracuje na zlepšovaní úrovne školského stravovania a podporuje vzdelávanie o potravinách a stravovacej kultúre v rámci celého školského života.

3. Vytvorte Plán zdravého stravovania

Identifikujte výzvy a možnosti zlepšenia v oblasti zdravého stravovania na škole a v kombinácii s činnosťami na získanie ocenenie programu Skutočne zdravá škola vytvorte Plán ich realizácie. Plán by mal motivovať celú školu k podpore a zapojeniu sa do navrhovaných aktivít.

4. Zapojte žiakov do realizácie Plánu

Zapojenie žiakov a študentov v rámci Akčnej skupiny hrá dôležitú úlohu, ak chceme, aby uskutočňované zmeny boli dlhodobého charakteru. Využite zdroje, ktoré vám ponúka spojenie s odborníkmi z radov rodičov a členov miestneho spoločenstva.

5. Plňte kritéria programu s pomocou našich pomôcok

Dôkladne si naštudujte kritéria Skutočne zdravej školy. Ich naplnenie je podmienkou na udelenie certifikátu. Nie ste na to sami, sme tu pre vás a pomôžeme vám s prípadnými otázkami a ich plnením. Spĺňanie bronzových, strieborných a zlatých kritérií zlepší nielen vaše školské stravovanie, ale aj obohatí vzdelávací program vašej školy a pomôže žiakom získať zdravé návyky pre budúci lepší život.

6. Vyplňte žiadosť o certifikát

Akonáhle ste splnili všetky kritéria na bronzové, strieborné alebo zlaté ocenenie, vyplňte príslušnú žiadosť a spoločne s podpornými dokumentami ich pošlite na našu adresu.

7. Oslávte svoj úspech

Splnením kritérií sa vám podarilo zásadne zlepšiť kultúru stravovania na vašej škole. Pomohli ste vaším žiakom radovať sa zo školského obeda a obohatiť vzdelávanie v triede o praktické vzdelávanie na školskej záhrade, návštevu farmy či absolvovať hodiny varenia. Pomohli ste im získavať zručnosti “advokátov” zmeny, ich angažovanosť im pomôže preniesť nové, zdravšie praktiky aj do rodinného života a k priateľom.

Návod na 7 krokov "ako plniť kritéria programu" si môžete stiahnuť tu.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací