Chceme zdravé a vzdelané deti

V občianskom združení Skutočne zdravá škola veríme, že porozumenie jedlu je základom vzdelania.

Zdravšia verejnosť = prosperujúcejšia krajina.

Vedieme komplexný program v materských, základných a stredných školách, ktorý je integrovaný do komunity školy. Téma jedla je natoľko univerzálna, že prechádza všetkými vzdelávacími oblasťami a dotýka sa žiakov, učiteľov, personálu školskej jedálne, vedenia školy aj rodičov.

Program sme navrhli tak, aby komplexne pestoval kultúru stravovania s ohľadom na environmentálne, ekonomické, sociálne a zdravotné súvislosti.

Okrem programu vzdelávame na seminároch, workshopoch, robíme analýzy školských jedální a ponúkame online kurzy.

Naše ciele

  • zdravé deti

  • potravinovo gramotní ľudia

  • aktívne miestne spoločenstvá

  • udržateľné hospodárstvo

  • zdravé životné prostredie

Aká môže byť vaša škola o 10 rokov?

Škola zapojená v programe Skutočne zdravá škola na sebe vytrvalo pracuje. Zmeny neprichádzajú za jednu noc a je vhodné, aby zainteresované strany išli za svojim cieľom spoločne a aby si pravidelne vyhodnocovali svoje kroky. Škola si vybrala nový životný štýl - stáva sa Skutočne zdravou školou.

Školská jedáleň je neoddeliteľnou súčasťou udržateľného potravinového systému

Poctiví pestovatelia, chovatelia, výrobcovia potravín a zariadenia školského stravovania sú v úzkom kontakte, poznajú svoje potreby. Obe strany dodržiavajú minimálne požiadavky na kvalitu potravín. Lokálne a sezónne suroviny sú základom jedálnych lístkov. Receptúry odrážajú 3 princípy zdravej výživy: pestrosť, striedmosť, vyváženosť. Technologické vybavenie jedálne je moderné, šetrí energie a čas. Potravinový odpad zo školskej jedálne je minimálny. Deti a žiaci poznajú zamestnancov jedálne a farmárov v regióne - vedia odkiaľ jedlo pochádza.

Učitelia pracujú s témou jedla vo všetkých predmetoch

Žiaci pripravujú jednoduché recepty, starší žiaci zvládnu uvariť 10 základných jedál. Školská záhradka je jedlá - plná stromov, kríkov a byliniek, o ktoré sa deti a žiaci starajú. Pestovanie podporuje vzťah k pôde - k poľnohospodárstvu. Plody svojej práce si môžu deti a žiaci spracovať a vychutnať na hodinách či krúžku varenia a využívať ich môže aj priamo školská jedáleň. Žiaci sú v pravidelnom kontakte s farmárom v regióne, navštevujú okolité farmy aspoň raz ročne.

Škola si buduje silnú komunitu

Vedenie školy, personál školskej jedálne, učitelia, vychovávatelia a žiaci spolu s rodičmi či prarodičmi sú hlavnými aktérmi zmien. Pripravujú aktivity a kulinárske podujatia. Tvoria tak priestor na stretnutie so zriaďovateľom a zástupcami mesta/obce, s farmármi, s inými školami. Zdieľajú si príklady dobrej praxe, sú si navzájom inšpiráciou a podporujú sa. O svojich krokoch informujú verejnosť prostredníctvom médií, svoju snahu vedia odprezentovať aj za hranicami Slovenska.

Naším snom je, aby školy dbali na kvalitné stravovanie, vzdelávali žiakov o jedle, tvorili komunitu s rodičmi, prarodičmi aj dodávateľmi. Chcete sa pridať k školám, ktoré také sú?

​Na zamyslenie

4 000 prevádzok školského stravovania na Slovensku → 800 000 detí ročne → zje 180 000 000 pokrmov* 

To predstavuje obrovskú príležitosť na ozdravenie detí a celej spoločnosti!

*(zdroj: 2muse)

Deti, ktoré porozumejú hodnote jedla, budú v budúcnosti kupovať kvalitnejšie potraviny“.