Vytvorte Akčnú skupinu pre zdravé stravovanie

Odporúčame, aby bola na každej škole ustanovená pracovná Akčná skupina, zodpovedná za realizáciu programu Skutočne zdravá škola.

Čo je Akčná skupina pre zdravé stravovanie

Spolupracuje na zlepšovaní školského stravovania. Podporuje vzdelávanie o potravinách a kultúre stravovania v rámci celoškolského prístupu k stravovaniu. Tvorí Plán zdravého školského stravovania.

Členovia Akčnej skupiny

• Člen vedenia školy
  • Školský koordinátor programu Skutočne zdravá škola
  • Zamestnanec školskej jedálne
  • Člen pedagogického zboru
  • Žiak / študent
  • Rodič
  • Odborník

Pre efektívne fungovanie by akčná skupina nemala mať viac ako 10 členov.

Stojí za uváženie začlenenie ľudí z nasledujúcich oblastí: Pedagóg, ktorý má na starosti EVVO (Enviromentálna výchova, vzdelávanie a osveta); Pedagóg s vedomosťami o zdravom stravovaní; Zástupca miestnych spolkov; Miestny výrobca alebo farmár

Zoznam úloh pre jednotlivých členov Akčnej skupiny

Prvé úlohy v rámci Akčnej skupiny.

Postup činností Akčnej skupiny

Akčná skupina by mala mať svojho predsedu a zapisovateľa stretnutí. Mala by sa pravidelne stretávať a uskutočňovať stanovené kroky. V prvom rade by mala vyhodnotiť súčasnú situáciu a zostaviť Plán zdravého školského stravovania.

1. Zorganizujte prvé stretnutie Akčnej skupiny.
  2. Vytvorte súhrn prebratých tém k Plánu zdravého stravovania. Ako na to?
  3. Zoraďte témy od najdôležitejších (rýchle úspechy) po najmenej dôležité.
  4. Nájdite spôsob, ako dané oblasti zlepšiť.
  5. Zostavte časový harmonogram odsúhlasených krokov a jednotlivým členom Akčnej skupiny prideľte úlohy, vrátane termínov.
  6. Plňte odsúhlasené úlohy.
  7. Zhodnoťte prácu Akčnej skupiny.
  8. Dosiahnuté úspechy oslávte a podeľte sa o ne s ostatnými.
  9. Každý rok revidujte svoj Akčný plán.

Dotazníky

Dotazníky vám pomôžu rozanalyzovať aktuálnu situáciu a porovnať stav pred a po zavedení programu na škole.

*Za pomoc pri zostavení funkčného dotazníka pre žiakov MŠ, ZŠ a SŠ ďakujeme prieskumnej agentúre 2muse.