Prečo by ste sa mali ako rodičia zapojiť

Ako rodič máte moc - každý mesiac platíte nemalé čiastky za stravovanie svojho dieťaťa. Miestni politici a riaditelia škôl musia načúvať rodičom, ktorí sa aktívne angažujú pre zmeny.

Žiadne zmeny sa nestanú samé od seba - ak nebudeme zmeny aktívne požadovať, súčasná situácia sa nezlepší.

Máte zručnosti, ktoré škola potrebuje - ponúknite škole alebo združenia rodičov svoje skúsenosti a zručnosti v oblasti tvorby zdravej kultúry stravovania.

Ako na to?

Aby sme dokázali presadiť kvalitnejšie a udržateľnejšie stravovanie v školách, potrebujeme vašu podporu. Nižšie nájdete niekoľko rád či tipov, ako nám môžete pomôcť.

Buďte aktívni

Najviac nám pomôžete, ak budete aktívni vo svojom regióne. Informujte o programe Skutočne zdravá škola riaditeľa či riaditeľku vašej školy. Ponúkame nápady na to, ako sa zapojiť:

Aj doma!

V spolupráci so Slow Food Pressburg vám prinášame niekoľko tipov na zodpovedné nákupné správanie, nájdete ich tu:

Spojte sily

• Odporúčame vám spojiť sa s ďalšími rodičmi v škole vašich detí, zistiť aktuálnu situáciu, spoločne pripraviť vašu predstavu o možných zlepšeniach a následne diskutovať s vedením školy. Združenie rodičov môže následne prerásť v akčnú skupinu pre zdravé stravovanie, ktorá už má konkrétne úlohy a do ktorej je zapojené celé spektrum zodpovedných osôb, vrátane zástupcov žiakov.
  • Vo vašej škole by mala byť zriadená školská rada s povinným zastúpením rodičov. Je to prostriedok, ako presadiť zmeny aj v oblasti stravovania. Uistite sa, že téma zdravého školského stravovania je v rámci práce školskej rady riešená.
  • Pri vašej škole by tiež mala fungovať stravovacie komisia, ktorú menuje riaditeľ školy a do ktorej je potreba nominovať zástupcu aktívnych rodičov. Členovia stravovacie komisie môžu komunikovať s vedením školskej jedálne, ochutnávať pokrmy a diskutovať o možnostiach zlepšenia. Prostredníctvom stravovacej komisie a združenia rodičov iniciujte na vašej škole registráciu do programu Skutočne zdravá škola. Ak sa vám to podarí, postupujte ďalej podľa týchto 7 krokov.

Čerpajte informácie

Využite informácie z nášho webu, prípadne sa s nami spojte - podľa svojich vlastných možností môžete s našim koordinátorom spolupracovať na aktivitách v regióne.

Zdieľajte informácie

Zdieľajte s nami svoje úspechy a nezabudnite nás sledovať na Facebooku a Instagrame. Ak sa vám podaria v škole vašich detí akékoľvek pozitívne zmeny, dajte nám o nich vedieť.