Zapojte se do výzvy “Aby potraviny nekončili v koši”

Projekt realizuje každá základná škola samostatne podľa nasledujúceho scénara:

1. Zapojte se do výzvy “Aby potraviny nekončili v koši”

• Registrujte sa: jednoducho pošlite e-mail o vašom zapojení do výzvy na adresu: info@skutocnezdravaskola.sk. Vašu školu zaradíme do zoznamu na našej web stránke.

• Stanovte si konkrétne ciele: po vyhodnotení auditu aktuálneho stavu (viď. nižšie) si škola stanoví konkrétne ciele zníženia množstva odpadu z jedálne a ten sa snaží naplniť. Pravidelne zverejňuje ukazovatele.

2. Realizujte osvetu

S využitím poskytnutých metodických materiálov zo sekcie Plytvanie potravinami pedagógovia začlenia tému do vyučovacieho procesu, realizujú osvetu o téme plytvania potravinami a motivujú žiakov k zmenám.

3. Vykonajte audit súčasného stavu

• Zistenie aktuálneho stavu: žiaci sa v spolupráci s pedagógmi zapoja do monitorovania množstva a zloženia odpadu vo forme zbytkov v školskej jedálni. Zber dát by mal prebiehať 1 deň až 1 týždeň, žiaci sledujú a vyhodnocujú množstvo a zloženie vyhadzovaných zbytkov a zisťujú i dôvody nedojedania. K dispozícii majú formuláre na zber dát.

• Vyhodnotenie aktuálneho stavu: žiaci v spolupráci s pedagógmi vyhodnotia zistené dáta a predstavia výsledky ostatným žiakom, pedagógom, kuchárkam a rodičom.

• Monitoring stavu: žiaci priebežne jeden krát za štvrť roka vykonajú audit a zbierajú dáta o množstve odpadu zo školskej jedálne a porovnávajú tento výstup s počiatočným stavom na začiatku projektu.

4. Vytvorte akčný plán znižovania množstva odpadu v školskej jedálni

Žiaci v spolupráci s pedagógmi a pracovníkmi školskej jedálne vypracujú akčný plán konkrétnych krokov vedúcich k znižovaniu množstva vyhadzovaných pokrmov v školskej jedálni. Akčný plán školy “Aby potraviny nekončili v koši žiaci predstavia celej škole. Splnenie plánu škola priebežne vyhodnocuje a zverejňuje výsledky.

K dispozícii je zoznam Opatrení k znižovaniu plytvania jedlom v školských jedálňach.

Kľúčové kompetencie:

Realizáciou aktivít z metodík sú rozvíjané tieto kľúčové kompetencie: komunikatívna kompetencia, kompetencia k riešeniu problémov, občianska a sociálna kompetencia.

Ciele udržateľného rozvoja:

Realizáciou aktivít z metodík pomáhate naplňovat tieto Ciele udržateľného rozvoja OSN:

• 2. koniec hladu

• 3. zdravie a kvalitný život