Zapojte se do výzvy “Aby potraviny nekončili v koši”
Projekt realizuje každá základná škola samostatne podľa nasledujúceho scénara:
1. Zapojte se do výzvy “Aby potraviny nekončili v koši”
-
Registrujte sa: jednoducho pošlite e-mail o vašom zapojení do výzvy na adresu: info@skutocnezdravaskola.sk. Vašu školu zaradíme do zoznamu na našej web stránke.
-
Inšpirujte sa: zhrnutie o tejto výzve si môžete prečítať v 2 blogoch.
-
Stanovte si konkrétne ciele: po vyhodnotení auditu aktuálneho stavu (viď. nižšie) si škola stanoví konkrétne ciele zníženia množstva odpadu z jedálne a ten sa snaží naplniť. Pravidelne zverejňuje ukazovatele.
2. Realizujte osvetu
S využitím poskytnutých metodických materiálov zo sekcie Plytvanie potravinami pedagógovia začlenia tému do vyučovacieho procesu, realizujú osvetu o téme plytvania potravinami a motivujú žiakov k zmenám.
3. Vykonajte audit súčasného stavu
-
Zistenie aktuálneho stavu: žiaci sa v spolupráci s pedagógmi zapoja do monitorovania množstva a zloženia odpadu vo forme zbytkov v školskej jedálni. Zber dát by mal prebiehať 1 deň až 1 týždeň, žiaci sledujú a vyhodnocujú množstvo a zloženie vyhadzovaných zbytkov a zisťujú i dôvody nedojedania. K dispozícii majú formuláre na zber dát.
-
Vyhodnotenie aktuálneho stavu: žiaci v spolupráci s pedagógmi vyhodnotia zistené dáta a predstavia výsledky ostatným žiakom, pedagógom, kuchárkam a rodičom.
-
Monitoring stavu: žiaci priebežne jeden krát za štvrť roka vykonajú audit a zbierajú dáta o množstve odpadu zo školskej jedálne a porovnávajú tento výstup s počiatočným stavom na začiatku projektu.
4. Vytvorte akčný plán znižovania množstva odpadu v školskej jedálni
Žiaci v spolupráci s pedagógmi a pracovníkmi školskej jedálne vypracujú akčný plán konkrétnych krokov vedúcich k znižovaniu množstva vyhadzovaných pokrmov v školskej jedálni. Akčný plán školy “Aby potraviny nekončili v koši žiaci predstavia celej škole. Splnenie plánu škola priebežne vyhodnocuje a zverejňuje výsledky.
K dispozícii je zoznam Opatrení k znižovaniu plytvania jedlom v školských jedálňach.
Kľúčové kompetencie:
Realizáciou aktivít z metodík sú rozvíjané tieto kľúčové kompetencie: komunikatívna kompetencia, kompetencia k riešeniu problémov, občianska a sociálna kompetencia.
Ciele udržateľného rozvoja:
Realizáciou aktivít z metodík pomáhate naplňovat tieto Ciele udržateľného rozvoja OSN:
-
2. koniec hladu
-
3. zdravie a kvalitný život
-
12. zodpovedná výroba a spotreba