Celoročný odporúčaný kalendár projektov a aktivít

Zoznam aktivít na celý školský rok, ktoré vám pomôžu plniť kritériá programu Skutočne zdravá škola.

* V prípade, že škola do programu vstúpi neskôr, už počas rozbehnutého školského roka, stačí si tieto aktivity v rámci svojho plánu prestaviť tak, ako škole vyhovuje. Berte tento zoznam aktivít rozvrhnutých v čase počas celého trvania školského roka len ako odporúčaný, 

September

  • Stretnutie Akčného tímu: na začiatku školského roka by sa mal stretnúť akčný tím a aktualizovať Plán zdravého stravovania vašej školy. Naplánujte si konkrétne aktivity pre školský rok. Stanovte si ciele a priority, na ktoré chcete aktivity Akčnej skupiny v rámci vašej účasti v projekte Skutočne zdravá škola zamerať. Všetky inštrukcie nájdete v našich metodikách - vyselektujte si filtrom časť "Implementácia projektu na škole a/alebo "Angažovanosť a kultúra stravovania".
  • Informovanie rodičov o zapojení školy do programu: prvé triedne schôdzky s rodičmi sú ideálnym miestom pre informovanie rodičov o aktivitách školy v rámci programu SZŠ. Dôležité je to najmä u rodičov nových prváčikov. K informovaniu použite aj nástenky či e-mail. Podklady na zaistenie publicity o programe na vašej škole nájdete tu
  • Na farmu! September je ideálny mesiac pre výlet na farmu vo vašom okolí. Vezmite žiakov a nájdite si svojho farmára. Ukážte deťom, ako to vyzerá na naozajstnom statku. Návody nájdete v našich metodikách. Výlet na farmu môžete využiť ako vzdelávaciu exkurziu alebo skúste si s miestnymi roľníkmi dohovoriť zber plodín, ktoré zostali na poli.
  • Školský potravinový trh: Máme pre vás detailnú metodiku projektu, využite ju na jeseň, keď sú školské záhrady a polia plné úrody. Projekt je koncipovaný ako osemtýždňový, jeho splnenie vám pomôže naplniť celý zoznam kritérií programu SZŠ.
  • Školská záhrada:
  1. Zber úrody
  2. Spracovanie nazbieraného ovocia
  3. Rýľovanie, jesenné hnojenie
  4. Na uvoľnené záhony vysievame zelené hnojenie: hrach, bôb, horčicu, repku, ďatelinu, ...
  5. Údržba: jazierko, skalka a iné biotopy

Svetové dni v septembri:

22.9. deň bez áut

Október

  • Vyberte si z ponuky našich vzdelávacích aktivít šitých na mieru (v prípade záujmu kontaktujte svojho regionálneho koordinátora) alebo sa zúčastnite našich webinárov či konferencií, o ktorých bližšie informácie a priebežne aktualizovanú ponuku nájdete v kalendári akcií v hlavnom menu webu.
  • Na farmu! Ešte stále je vhodná doba vyjsť so žiakmi na farmu v okolí. Viac info nájdete v našej metodike.
  • Ochutnávky pre rodičov: pracovníci školskej jedálne by mohli usporiadať pre rodičov ochutnávku bežných pokrmov z jedálnička školskej jedálne. Využite termíny triednych schôdzok a ukážte rodičom, ako skvele sa u vás varí. Túto akciu môžete usporiadať kedykoľvek v školskom roku.
  • Učitelia môžu využiť naše metodické materiály na tému "Zdravá výživa", ktoré ich prevedú najnovšími poznatkami v oblasti zdravej výživy a výživovými doporučeniami, postavenými na základe skupín potravin. Táto metodika bola vytvorená s odbornou garantúrou členov Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu.
  • Školská záhrada:
  1. Zber úrody posledných plodov
  2. Začiatok príprav na zimu
  3. Rýľovanie záhonov a kompostovanie
  4. Opadané ovocie vyhadzujeme na kompost, eventuálne ešte zužitkujeme

Svetové dni v októbri:

16.10. deň jedla/potravín
20.10. deň kuchárov a kuchárok
21.10. deň jablka

November

  • Účasť na výročnej Konferencii Skutočne zdravá škola: prídite na konferenciu a odneste si kopec zážitkov, vedomostí a skúseností ale aj darčeky od našich partnerov. Dozviete sa ako program SZŠ funguje a ako využívat naše metodiky a návody. Pre viac informácií sledujte kalendár akcií a blog.
  • Školská záhrada:
  1. Zazimovávame
  2. Posledné kosenia trávnika
  3. Hrabeme lístie
  4. Zakladáme kompost (navrstviť alebo prevrstviť jamu, preložiť drevený kompostér, vyprázdniť termokompostér)
  5. Upratovanie (likvidujeme jednoročné rastliny; viacročné rastliny eventuálne prikryjeme)

Svetové dni v novembri:

Máte nápad? Napíšte nám na terezia@skutocnezdravaskola.sk

December

  • Adventný jarmok: využite akúkoľvek akciu v škole k propagácii vašich úspechov v programe SZŠ. Zapojte žiakov, nech predvedú výsledky zmien, na ktorých sa v rámci tvorby kultúry zdravého stravovania podieľali.
  • Slávnostný vianočný obed: posledný deň pred vianočnými prázdninami usporiadajte v slávnostnom šate: obrusy na stôl, výzdoba stolov, chutný tradičné vianočné pokrmy ideálne zo slovenských rýb, pokojná atmosféra a koledy. Deťom tak priblížite dôležitosť tradičných zvykov spojených s jedlom.
  • Školská záhrada:
  1. Upraceme a vyčistíme prázdne pestovateľské nádoby
  2. Z teplejších dní zalievame vždyzelené dreviny
  3. Čistíme, príp. znovu vyrobíme pomôcky pre hniezdenie vtákov a hmyzu
  4. Čistíme a opravujeme záhradné náradie

Svetové dni v decembri:

2.12. deň budúcnosti

Január

  • Školenie pracovníkov školskej kuchyne: jedným z kritérií programu je pravidelné vzdelávanie pracovníkov školskej kuchyne. Využite ponuky našich lektoriek alebo sledujte podujatia venované tejto tému v kalendári akcií, ktoré sú pre školy zapojené do programu SZŠ zadarmo. 
  • Deň školských kuchárok: každý posledný piatok v januári oslávte ako Deň školských kuchárok. Usporiadajte pre pani kuchárky slávnosť, na ktorej im poďakujete za ich prácu.
  • Po celý rok môžete s deťmi, žiakmi a študentami variť! Vedieť si pripraviť a uvariť zdravý a chutný pokrm je zručnosť, ktorú by mal mať každý. A osvojovať si ju je naviac veľká zábava. Je to zručnosť, ktorú si zo školy žiak odnesie a udrží po zbytok života.
  • Školská záhrada:
  1. Nechodíme po zamrznutom trávniku
  2. Prikrmujeme vtáctvo
  3. Čistíme vtáčie búdky, prípadne vyrábame nové
  4. Kontrolujeme uskladnené plody
  5. Spracovávame dozrievajúce ovocie
  6. Sneh z chodníčkov nahrnieme ku kríkom a stromom
  7. Dokupujeme osivo
  8. Plánujeme výsadbu na nové záhony
  9. Vykonáme zimné prehodenie kompostu

Svetové dni v januári:

20.1. deň vonkajších prechádzok
24.1. deň vzdelávania
27.1. deň výmeny semienok

Máte nápad? Napíšte nám na terezia@skutocnezdravaskola.sk

Február

  • Týždeň regionálnej kuchyne: zaraďte do jedálnička školskej jedálne tradičné pokrmy z vášho regiónu pre toto obdobie. Akciu môžete opakovať na jar aj na jeseň, pokrmy budú odrážať rôzne ročné obdobia a rôzne sezónne produkty. Učitelia môžu tému kulinárskych tradícií rozvinúť vo vyučovaní.
  • Zorganizujte pre deti workshopy na jedlé témy. Oslovte našich lektorov, vyberte si z našej ponuky, alebo sledujte ponuku našich partnerov ako je Chuť žiť alebo Free Food.
  • Školská záhrada:
  1. Skúšame klíčivosť staršieho osiva
  2. Na parapete na miskách klíčime žeruchu, červenú repu, reďkovky, hrášok
  3. Striasame vysokú vrstvu snehu z drevín - proti rozlomeniu
  4. Prehadzujeme kompost
  5. Rozvezieme vyzretý kompost
  6. Rozmiestňujeme očistené alebo nové vtáčie búdky
  7. Čistíme kvetináče; čistíme alebo znovu popisujeme štítky na označovanie rastlín

Svetové dni vo februári:

1.2. deň bez palmového oleja
10.2. deň strukovín
27.2. deň mimovládných organizácií

Marec

  • Projektový deň: prezentácia žiakov na tému Skutočne zdravá škola: venujte jeden celý deň téme kultúry zdravého stravovania. So žiakmi pripravte rôzne aktivity, ak počasie dovolí, môžete zahrnúť aj priestory vašej školskej záhrady alebo areálu školy.
  • Vzdelávací seminár pre učiteľov: vašim učiteľom ponúkame rôzne vzdelávacie semináre, workshopy či webináre, stačí si vybrať.
  • Ideálny čas začať s výzvou Aby potraviny nekončili v koši. Viac info nájdete v našich metodikách.
  • Školská záhrada:
  1. Pripravíme hmyzie domčeky pre čmeliaky a včely samotárky
  2. Prevzdušníme trávnik
  3. Prihnojíme kríky kompostom
  4. Odstraňujeme zimnú ochranu
  5. Prvá údržba: jazierko, skalka a iné biotopy
  6. Čistíme vtáčie fontány

Svetové dni v marci:

1.3. deň bez pripojenia - odpojenia sa od elektronických zariadení
4.3. deň obezity
- druhý štvrtok v mesiaci - medzinárodný deň školského stravovania #ISMD2023
21.3. deň lesov
22.3. deň vody
28.3. deň učiteľov
30.3. deň nulového odpadu

Apríl

  • Využite ponuku vzdelávacích služieb SZŠ: tematické školenia pre kuchárky: pre vaše kuchárky pripravíme špeciálne tematické semináre, v apríli napríklad tému zeleninové šaláty a zeleninové jedlá v školskej jedálni chutne a zdravo.
  • Zahrňte tému jedla dô roznych predmetov. O tom, ako na to sa poraďte s vašim regionálnym koordinátorom.
  • Školská záhrada:
  1. Vysejte semienka: pre nadchádzajúcu záhradnú sezónu pripravte s deťmi sadeničky. Semienka môžete vysiať do nádob na parapete v triede. Budú pripravené na vysádzanie von v čase, keď to dovolí počasie. Inšpiratívne nápady, ako pripraviť vašu záhradu, nájdete tu.
  2. Podľa počasia zalievame
  3. Prečistíme trávnik, zakladáme nový

Svetové dni v apríli:

4.4. deň mrkvy
7.4. deň zdravia
22.4. deň Zeme
24.4. deň povedomia o hluku - aj v školskej jedálni

Máj

  • Týždeň s prarodičmi v školskej záhrade: Využite jar a pomoc od prarodičov (a rodičov) k obnoveniu vašej školskej záhrady alebo k jej príprave na novú sezónu. Každý rok pre vás pripravíme súťaž, do ktorej sa v rámci akcie môžete zapojiť.
  • Nezabudnite na blogy, je ideálny čas zdielať vaše skúsenosti s plnením kritérií programu s ostatnými školami. Ak neviete, ako pridať blog cez admin rozhranie na náš web, kontaktujte vášho regionálneho koordinátora.
  • Školská záhrada:
  1. Kosíme trávnik
  2. Vysádzame predpestovanú sadbu

Svetové dni v máji:

6.-12.5. medzinárodný týždeň kompostovania
11.5. - druhá sobota v mesiaci - deň pre Fair Trade
12.5. deň zdravia rastlín
13.-19.5. medzinárodný týždeň plemien kultúrneho dedičstva
20.5. deň včiel
21.5. deň čaju
22.5. deň biologickej diverzity
26.5. deň mlieka

Jún

  • Na farmu! Jún je tiež vhodný na výlet na farmu vo vašom okolí. Vezmite žiakov a nájdite si svojho farmára. Ukážte deťom, ako to vyzerá na naozajstnom statku. Návody nájdete tu. Výlet na farmu môžete využiť ako vzdelávaciu exkurziu alebo skúste si s miestnymi roľníkmi dohodnúť zber plodín, ktoré zostali na poli.
  • Záhradná slávnosť: využite koniec školského roka a s celou školou a rodičmi oslávte vaše úspechy. K stretnutiu využite priestory vašej školskej záhrady, nachystajte ochutnávku dobrôt pripravených z vašej úrody.
  • Vyhodnotenie činnosti Akčného tímu a Plánu zdravého stravovania: s celým tímom zhodnoťte vašu prácu za školský rok. Oslávte svoje úspechy a nenechajte sa odradiť čiastkovými neúspechmi. Pomaly ale isto sa blížite k bronzu. V prípade záujmu o zaslanie žiadosti o udelenie certifikátu kontaktujte vášho regionálneho koordinátora. Takúto žiadosť nám samozrejme môžete odoslať kedykoľvek počas roka, ak ste splnili všetky kritériá.
  • Školská záhrada:
  1. Čas kvetov a kytíc, byliniek
  2. Použijeme posekanú trávu ako mulč na záhony a okolo stromov
  3. Zavlažujeme
  4. Údržba: jazierko, skalka a iné biotopy

Svetové dni v júni:

5.6. deň životného prostredia
7.6. deň bezpečnosti potravín
8.6. deň oceánov
16.6. deň čerstvej zeleniny
18.6. deň udržateľnej gastronómie
19.6. deň skutočného jedla
24.6. deň upcyklácie
26.6. deň chladenia
29.6. deň blata (bahna)

Kedykoľvek počas školského roka môžete usporiadať:

  • Zapojiť sa do výzvy Aby potraviny nekončili v koši a pomôcť znížiť množstvo vyhadzovaného jedla v školskej jedálni.
  • Obed s triednym učiteľom: učitelia by mali obedovať so svojimi žiakmi. Je to najlepší spôsob, ako im ukázať, že na jedle záleží. Ak to nejde pravidelne, pokúste sa obedovať spoločne so žiakmi aspoň raz týždenne.
  • Farmár alebo remeselník v škole: kedykoľvek je to vhodné, pozvite do školy poľnohospodárov z vášho regiónu, aby predstavil svoju farmu. Predstavenie môže byť formou besedy s deťmi, formou ochutnávky či zapojením farmára a jeho produktov do prípravy ochutnávky pre rodičov.
  • Workshop s lektormi SZŠ: pre deti, žiakov a stredoškolákov sme pripravili rôznorodé vzdelávacie materiály aj vzdelávacie podujatia online či offline. Žiaci sa v ňom dozvedia veľa zaujímavých informácií o fungovaní výroby a spotreby potravín. Vyberte si z extra ponuky našich workshopov.
  • Týždeň svetovej kuchyne: kedykoľvek počas roka môžu pani kuchárky pripraviť týždeň tradičných pokrmov niektorej svetovej kuchyne. Obohatia tak jedálniček a deťom priblížia menej obvyklé pokrmy. Učitelia môžu túto akciu veľmi dobre využiť vo vyučovaní.
  • Vzdelávacie semináre pre učiteľov: vašim učiteľom ponúkame rad vzdelávacích seminárov, stačí si vybrať z našej ponuky.
  • Vzdelávacie semináre pre rodičov: tiež pre rodičov majú naše lektorky vhodné vzdelávacie akcie, využite ich ku vtiahnutiu rodičov do diania v škole.
  • Vzdelávacie semináre pre školské jedálne: pre viac info ohľadom projektu "analýzy školskej jedálne" kontaktujte vášho regionálneho koordinátora.
  • Neviete si dať rady s dodávateľmi produktov do školskej jedálne? Sledujte našu mapu odporúčaných dodávateľov, veríme, že v nej nájdete mnoho zaujímavých kontaktov.
  • Tipy na rôznorodé edukačné farmy nájdete takisto na našom webe v mape edukačných fariem.
  • Hľadáte inšpiráciu na výuku, informácie o tom, ako implementovať program alebo ako splniť jednotlivé kritériá, sledujte naše metodiky, ktoré nájdete v sekci hl. menu.

Pre viac info nás neváhajte kontaktovať.