Celoročný kalendár projektov a aktivít
Zoznam aktivít na celý školský rok, ktoré vám pomôžu plniť program Skutočne zdravá škola.
September
- Stretnutie Akčného tímu: na začiatku školského roka by sa mal stretnúť akčný tím a aktualizovať Plán zdravého stravovania vašej školy. Naplánujte si konkrétne aktivity pre školský rok. Všetky inštrukcie nájdete tu.
- Informovanie rodičov o zapojení školy do programuI: prvé triedne schôdzky s rodičmi sú ideálnym miestom pre informovanie rodičov o aktivitách školy v rámci programu SZŠ. Dôležité je to najmä u rodičov nových prváčikov. K informovaniu použite aj nástenky či e-mail.
- Na farmu! September je ideálny mesiac pre výlet na farmu vo vašom okolí. Vezmite žiakov a nájdite si svojho farmára. Ukážte deťom, ako to vyzerá na naozajstnom statku. Návody nájdete tu. Výlet na farmu môžete využiť ako vzdelávaciu exkurziu alebo skúste si s miestnymi roľníkmi dohovoriť zber plodín, ktoré zostali na poli.
- Školský farmársky trh: Máme pre vás detailnú metodiku projektu, využite ju na jeseň, keď sú školské záhrady a polia plné úrody. Projekt je koncipovaný ako osemtýždňový, jeho splnenie vám pomôže naplniť celý zoznam kritérií programu SZŠ.
- Školská záhrada:
- Zber úrody
- Spracovanie zberaného ovocia
- Rýľovanie, jesenné hnojenie
- Na uvoľnené záhony vysievame zelené hnojenie: hrach, bôb, horčicu, repku, ďatelinu, ...
- Údržba: jazierko, skalka a iné biotopy
Október
- Vzdelávací seminár pre učiteľov "Záhrada, ktorá učí“.
- Na farmu! Ešte stále je vhodná doba vyjsť so žiakmi na farmu v okolí.
- Ochutnávky pre rodičov: pracovníci školskej jedálne by mohli usporiadať pre rodičov ochutnávku bežných pokrmov z jedálnička školskej jedálne. Využite termíny triednych schôdzok a ukážte rodičom, ako skvele sa u vás varí. Túto akciu môžete usporiadať kedykoľvek v školskom roku.
- Školská záhrada:
- Zber úrody posledných plodov
- Začiatok príprav na zimu
- Rýľovanie záhonov a kompostovanie
- Opadané ovocie vyhadzujeme na kompost, eventuálne ešte zužitkujeme
November
-
Školská záhrada:
- Zazimováváme
- Posledné kosenia trávnika
- Hrabeme lístie
- Zakladáme kompost (navrstviť alebo prevrstviť jamu, preložiť drevený kompostér, vyprázdniť termokompostér)
- Upratovanie (likvidujeme jednoročné rastliny; viacročné rastliny eventuálne prikryjeme)
December
- Adventný jarmok: využite akúkoľvek akciu v škole k propagácii vašich úspechov v programe SZŠ. Zapojte žiakov, nech predvedú výsledky zmien, na ktorých sa v rámci tvorby kultúry zdravého stravovania podieľali.
- Slávnostný vianočný obed: posledný deň pred vianočnými prázdninami usporiadajte v slávnostnom šate: obrusy na stôl, výzdoba stolov, chutný tradičné vianočné pokrmy ideálne zo slovenských rýb, pokojná atmosféra a koledy. Deťom tak priblížite dôležitosť tradičných zvykov spojených s jedlom.
- Školská záhrada:
- Upraceme a vyčistíme prázdne pestovateľské nádoby
- Z teplejších dní zalievame vždyzelené dreviny
- Čistíme, príp. znovu vyrobíme pomôcky pre hniezdenie vtákov a hmyzu
- Čistíme a opravujeme záhradné náradie
Január
- Školenie pracovníkov školskej kuchyne: jedným z kritérií programu je pravidelné vzdelávanie pracovníkov školskej kuchyne. Využite ponuky našich lektoriek.
- Deň školských kuchárok: každý posledný piatok v januári oslávte ako Deň školských kuchárok. Usporiadajte pre pani kuchárky slávnosť, na ktorej im poďakujete za ich prácu.
- Školská záhrada:
- Nechodíme po zamrznutom trávniku
- Prikrmujeme vtáctvo
- Čistíme vtáčie búdky, prípadne vyrábame nové
- Kontrolujeme uskladnené plody
- Spracovávame dozrievajúce ovocie
- Sneh z chodníčkov nahrnieme ku kríkom a stromom
- Dokupujeme osivo
- Plánujeme výsadbu na nové záhony
- Vykonáme zimné prehodenie kompostu
Február
- Týždeň regionálnej kuchyne: zaraďte do jedálnička školskej jedálne tradičné pokrmy z vášho regiónu pre toto obdobie. Akciu môžete opakovať na jar aj na jeseň, pokrmy budú odrážať rôzne ročné obdobia a rôzne sezónne produkty. Učitelia môžu tému kulinárskych tradícií rozvinúť vo vyučovaní.
- Školská záhrada:
- Skúšame klíčivosť staršieho osiva
- Na parapete na miskách klíčime žeruchu, červenú repu, reďkovky, hrášok
- Striasame vysokú vrstvu snehu z drevín - proti rozlomeniu
- Prehadzujeme kompost
- Rozvezieme vyzretý kompost
- Rozmiestňujeme očistené alebo nové vtáčie búdky
- Čistíme kvetináče; čistíme alebo znovu popisujeme štítky na označovanie rastlín
Marec
- Projektový deň: prezentácia žiakov na tému Skutočne zdravá škola: venujte jeden celý deň téme kultúry zdravého stravovania. So žiakmi pripravte rôzne aktivity, ak počasie dovolí, môžete zahrnúť aj priestory vašej školskej záhrady
- Školská záhrada:
- Pripravíme hmyzie domčeky pre čmeliaky a včely samotárky
- Prevzdušníme trávnik
- Prihnojíme kríky kompostom
- Odstraňujeme zimnú ochranu
- Prvá údržba: jazierko, skalka a iné biotopy
- Čistíme vtáčie fontány
Apríl
- Využite ponuku vzdelávacích služieb SZŠ: tematické školenia pre kuchárky: pre vaše kuchárky pripravíme špeciálne tematické semináre, v apríli napriklad tému zeleninové šaláty a zeleninové jedlá v školskej jedálni.
- Školská záhrada:
- Vysejte semienka: pre nadchádzajúcu záhradnú sezónu pripravte s deťmi sadeničky. Semienka môžete vysiať do nádob na parapete v triede. Budú pripravené na vysádzanie von v čase, keď to dovolí počasie. Inšpiratívne nápady, ako pripraviť vašu záhradu, nájdete tu.
- Podľa počasia zalievame
- Prečistíme trávnik, zakladáme nový
Máj
- Týždeň s prarodičmi na školskej záhrade: Využite jar a pomoc od prarodičov (a rodičov) k obnoveniu vašej školskej záhrady alebo k jej príprave na novú sezónu. Každý rok pre vás pripravíme súťaž, do ktorej sa v rámci akcie môžete zapojiť.
- Školská záhrada:
- Kosíme trávnik
- Vysádzame predpestovanú sadbu
Jún
- Na farmu! Jún je tiež vhodný na výlet na farmu vo vašom okolí. Vezmite žiakov a nájdite si svojho farmára. Ukážte deťom, ako to vyzerá na naozajstnom statku. Návody nájdete tu. Výlet na farmu môžete využiť ako vzdelávaciu exkurziu alebo skúste si s miestnymi roľníkmi dohodnúť zber plodín, ktoré zostali na poli.
- Záhradná slávnosť: využite koniec školského roka a s celou školou a rodičmi oslávte vaše úspechy. K stretnutiu využite priestory vašej školskej záhrady, nachystajte ochutnávku dobrôt pripravených z vašej úrody.
- Vyhodnotenie činnosti Akčného tímu a Plánu zdravého stravovania: s celým tímom zhodnoťte vašu prácu za školský rok. Oslávte svoje úspechy a nenechajte sa odradiť čiastkovými neúspechmi. Pomaly ale isto sa blížite k bronzu.
- Školská záhrada:
- Čas kvetov a kytíc, byliniek
- Použijeme posekanú trávu ako mulč na záhony a okolo stromov
- Zavlažujeme
- Údržba: jazierko, skalka a iné biotopy
Kedykoľvek počas školského roka môžete usporiadať:
- Zapojiť sa do výzvy Milujem jedlo, neplytvám a pomôcť znížiť množstvo vyhadzovaného jedla v školskej jedálni.
- Obed s triednym učiteľom: učitelia by mali obedovať so svojimi žiakmi. Je to najlepší spôsob, ako im ukázať, že na jedle záleží. Ak to nejde pravidelne, pokúste sa obedovať spoločne s žiakmi aspoň raz týždenne.
- Farmár v škole: kedykoľvek je to vhodné, pozvite do školy poľnohospodárov z vášho regiónu, aby predstavil svoju farmu. Predstavenie môže byť formou besedy s deťmi, formou ochutnávky či zapojením farmára a jeho produktov do prípravy ochutnávky pre rodičov.
- Workshop pre II. st. s lektormi SZŠ - premietanie filmu Na obranu jedla + diskusia: pre žiakov druhého stupňa a stredoškolákov sme pripravili skvelý vzdelávací materiál. Žiaci sa v ňom dozvedia veľa zaujímavých informácií o fungovaní výroby a spotreby potravín.
- Týždeň svetovej kuchyne: kedykoľvek počas roka môžu pani kuchárky pripraviť týždeň tradičných pokrmov niektorej svetovej kuchyne. Obohatia tak jedálniček a deťom priblížia menej obvyklé pokrmy. Učitelia môžu túto akciu veľmi dobre využiť vo vyučovaní.
- Vzdelávacie semináre pre učiteľov: vašim učiteľom ponúkame rad vzdelávacích seminárov, stačí si vybrať.
- Vzdelávacie semináre pre rodičov: tiež pre rodičov majú naše lektorky vhodné vzdelávacie akcie, využite ich ku vtiahnutiu rodičov do diania v škole.