Ako prepojenie farmárov a škôl v Dordogne prináša benefity pre všetkých
Predstavte si región, kde farmári pestujú zeleninu a vyrábajú mliečne produkty, ktoré končia priamo na tanieroch školákov. V kraji Dordogne sa takýto systém stal realitou. Tento inovatívny systém ponúka množstvo inšpirácie, ako zlepšiť verejné stravovanie aj u nás.
Inovatívny región
Kľúčovú úlohu zohráva práve región. V ňom si dali predstavitelia regiónu záväzok, že urobia všetko preto, aby sa naplnila ich vízia lepšieho stravovania a lokálnej ekonomiky. Región Dordogne ukazuje silu politickej vôle, zapojenia komunity a udržateľných postupov.
Najskôr sa dohodnú so školami, ktoré do systému postupne vstupujú. Jedáleň aj kuchyňu vybavia potrebným zariadením a tým čo na indiviudálnej báze potrebujú.
Kuchárov zaškolia, aby vedeli, aké sú ich hodnoty a ako variť z čerstvých surovín. Varia sezónne, lokálne a ekologicky - za rovnakú cenu ako bežné školské jedlo.
Následne pracujú aj s riaditeľmi, učiteľmi a deťmi. Vylepšujú okolie školy, pridávajú vyvýšené záhony. S deťmi robia na dvore školy praktické aktivity.
Týmto spôsobom na jednej strane vytvárajú dopyt a na druhej strane pomáhajú dodávateľom (miestným farmárom a výrobcom), aby sa dostali do školských jedální. Nastavujú verejné obstarávanie tak, aby si školy objednávali iba bio a lokálne výrobky.
Miestni farmári + školské jedálne = spolupráca
Celý projekt funguje na jednoduchom, no veľmi efektívnom princípe: Miestni farmári dodávajú bio produkty školám za zvýhodnené ceny, pričom im región zabezpečuje stabilný odbyt. Zároveň si školy prispôsobujú svoje menu sezónnym potravinám – jedlá sú tak chutné, výživné a vždy čerstvé.
Príkladom je farma Les Jardins de la Plaine, ktorá pestuje bio zeleninu. Ich úroda sa využíva v školách pre deti vo veku 10-14 rokov, kde kuchári menu flexibilne upravujú na základe aktuálnej produkcie.
Ďalším príkladom je mliečna farma a výrobňa Pechalou, ktorá dodáva školám bio mlieko, jogurty a cottage cheese. Drží sa filozofie: „Začnite so zmenou u detí, a tie ju prinesú domov.“ Uvedomujú si, že ak produkty deťom chutia, povedia to doma rodičom a tí si ich produkty kúpia.
Platforma, ktorá spája
Kľúčovým hráčom v tomto systéme je miestna platforma Manger bio, ktorá združuje viac ako 200 farmárov. Jej cieľom je efektívne spájať farmárov a zariadenia verejného stravovania, čím podporuje lokálnu ekonomiku a udržateľnosť.
Čo si z toho môžeme vziať?
Tento systém je skvelou inšpiráciou pre regióny, ktoré chcú podporovať farmárov, zlepšovať kvalitu verejného stravovania a zároveň posilňovať lokálnu ekonomiku.
Pohľad francúzskeho kuchára
Tento kuchár sa vrátil variť do školy, ktorú sám navštevoval, aby priniesol to, čo sa naučil: variť kvalitné, zdravé a sezónne jedlá pre deti.
Ako hovorí:
„If you make money problem, it will be problem. You have to go outside of this thinking to make changes.“ / „Ak spravíte z peňazí problém, peniaze budú problém. Ak chcete niečo zmeniť, musíte sa pozerať ďalej.“
Prečo by sme sa nemohli podobnými projektmi inšpirovať aj u nás?
Ďakujeme európskemu projektu SchoolFood4Change za zorganizovanie návštevy v Dordogne, ktorej sa zúčastnila aj naša riaditeľka Eva Blaho.