Pitný režim bez pridaného cukru

11. 8. 2023

Voda je základným stavebným prvkom nášho tela. U detí tvorí až 86 % ich hmotnosti, ale s vekom sa podiel vody v tele znižuje.

Ako zistíte, či pijete dostatočne?

Jedným zo spôsobov, ako zistiť, či pijete dostatok tekutín, je pozrieť sa na farbu moču. Správne hydratovaný človek má číry alebo svetložltý moč.

Ak neviete, koľko tekutín by ste mali denne vypiť, môžete sa pozrieť na odporúčané hodnoty. Nasledujúca tabuľka poskytuje orientačné údaje o odporúčanom dennom príjme tekutín v závislosti od veku.

Vek ml/kg/deň
2. deň 70 - 90
3. deň 80 - 100
4. deň 100 - 120
5.-9. deň 100 - 130
10. deň-7. mesiac 150 - 160
8.-12. mesiac 100 - 140
2. rok 80 - 120
3.-5. rok 80 - 100
6.-10. rok 60 - 80
11.-14. rok 50 - 70

Zdroj: webinár Ako na pitný režim bez pridaného cukru (a prečo)

Dôležité je, aby sa tekutiny podávali postupne, nie nárazovo.

Ak máte deti, môžete ich povzbudzovať k pitiu zdravých nápojov. Medzi vhodné tekutiny pre deti patria napríklad:

• čistá voda z vodovodu

• neperlivá minerálna voda (maximálne ⅓ minerálnej vody a striedanie s čistou vodou)

• príležitostne vodou riedené džúsy, pomer džúsu a vody 1:1, najmä pre športujúce deti

Na druhej strane sú nevhodné nápoje ako perlivá a silne mineralizovaná voda, sladené nápoje, energetické nápoje a alkohol. Tieto nápoje môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie a môžu spôsobiť obezitu, cukrovku, zubný kaz a iné problémy.

Ako zistiť, či trpíte nedostatočnou hydratáciou?

Nedostatok tekutín môže viesť k rôznym nepríjemným príznakom, ako sú únava, ospalosť, podráždenosť, bolesti hlavy, suchá pokožka, ovisnuté oči alebo slabé močenie. Ak máte tieto príznaky, mali by ste zvýšiť pitný režim.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že pocit smädu už môže byť príznakom miernej dehydratácie. Preto sa odporúča piť pravidelne, aj keď nepociťujete smäd.

Kedy je potrebné zvýšiť príjem tekutín?

Existuje niekoľko situácií, kedy je potrebné zvýšiť príjem tekutín:

• V lete, najmä počas horúcich dní.

• V suchom prostredí, napríklad počas dlhých ciest alebo turistiky.

• Počas športových aktivít na kompenzáciu straty tekutín potením.

• Počas namáhavých pracovných činností alebo v horúcom pracovnom prostredí

• Pri ochoreniach, ktoré sprevádza horúčka a hnačka.

Jednohubka na čítanie: Zmeny v nápojoch pre školské zariadenia: Čo sa mení a čo ostáva

Aké sú riziká spojené s pitím sladených nápojov?

Špecifické riziká spojené s pitím sladených nápojov sú viaceré. Obsahujú rafinovaný cukor, kofeín, taurín a ďalšie látky, ktoré môžu mať negatívny vplyv na naše zdravie. Patrí medzi ne obezita, cukrovka, zubný kaz, infarkt/mŕtvica, tráviace problémy, dehydratácia, poškodenie obličiek, osteoporóza a dokonca ADHD.

Zo štúdií vyplýva, že až 41 % dospelej populácie na Slovensku si myslí, že pre dieťa stačí liter tekutín denne. Preto je dôležité zvyšovať povedomie o dôležitosti dostatočnej hydratácie a správnych pitných návykov u detí aj dospelých.

Na zlepšenie hydratácie môžete do svojho jedálnička pridať potraviny s vysokým obsahom vody, ako sú uhorky, paradajky, šalát alebo melón.

Je dôležité venovať pozornosť tomu, čo pijete, ale aj tomu, čo jete. Ak budete dbať na zdravý pitný režim a obmedzíte konzumáciu sladených nápojov, urobíte svojmu zdraviu veľkú službu.

Pri príležitosti Svetového dňa vody môže byť vaša škola skvelým pomocníkom, ako zvýšiť povedomie o dôležitosti správnych pitných návykov a zdravej hydratácie. Môžete organizovať podujatia, workshopy alebo prednášky, ktoré budú zamerané na túto problematiku a motivovať žiakov aj učiteľov, aby sa starali o svoje zdravie.

Na záver vám prinášame niekoľko tipov na zlepšenie pitného režimu v školách a školských jedálňach:

• Zabezpečte dostupnosť čistej vody a nesladených nápojov v školských jedálňach.

• Na stôl v jedálni umiestnite džbán s čerstvou vodou.

• Zvážte inštaláciu pitných fontán v areáli školy.

• Spolupracujte s miestnymi dodávateľmi, ktorí ponúkajú zdravé nápoje.

• Diskutujte o vode a pití v rôznych predmetoch.

• Zorganizujte oslavy Svetového dňa vody s aktivitami.

• Zaveďte spoločné pitné rituály a pravidelné pripomínanie dôležitosti pitia vody.

• Zorganizujte projektový deň s rôznymi aktivitami na tému voda a zdravé pitie.

Zdravý pitný režim je dôležitý pre každého z nás a mali by sme sa uistiť, že vieme, ktoré nápoje sú pre nás najvhodnejšie.

Viac o téme pitného režimu nájdete vo webinár Ako na pitný režim bez pridaného cukru (a prečo):