Pre zriaďovateľov školy:

• Získanie prestíže: Realizujeme Skutočne zdravú školu, ktorú zaujíma, čo a ako deti jedia.

• Zdravá škola = zdravé deti, zdraví žiaci = zdravá generácia = v budúcnosti zdravé mesto so zdravými občanmi.

• Podpora ekonomického rozvoja celého regiónu - školské jedálne vo väčšej miere nakupujú suroviny od miestnych poľnohospodárov, výrobcov remeselných potravín a distribútorov.

• Program prispieva k napĺňaniu Cieľov udržateľného rozvoja OSN (SDGs).

Pre vedenie školy:

• Obohacuje školské vzdelávacie programy o nové neformálne vzdelávacie a výchovné prvky a interaktívnu projektovú výučbu

• Zlepšuje kvalitu školského stravovania, čo zvýší atraktivitu školy medzi rodičmi.

• Zvyšuje atraktivitu školy = viac žiakov = viac peňazí do rozpočtu školy (na základe normatívneho vzorca).

• Financovanie rôznorodých vzdelávacích aktivít vďaka dlhodobej podpore nášho hlavného partnera - Nadačného fondu Kaufland pri Centre Nadácie pre filantropiu.

• Účasť v európskom H2020 projekte School Food 4 Change, ktorá nám umožňuje školám zafinancovať rôznorodé vzdelávacie aktivity.

Pre personál školskej jedálne:

• Poskytuje možnosť prehlbovania vedomostí personálu školskej jedálne v téme výživy.

• Vytvára priestor na zviditeľnenie a ocenenie ich často nedocenenej práce.

• Zvyšuje prestíž pracovníkov školskej jedálne – vďaka čomu môže získať ďalších zákazníkov mimo školy, hľadajúcich kvalitné stravovanie (domovy pre seniorov, podniky a pod.).

• Školské jedálne môžu spájať svoje nákupne sily v regiónoch, prepájať sa a zdielať medzi sebou príklady dobrej praxe.

Pre pedagógov:

• Vytvára príležitosti a možnosti pre využitie zážitkových a projektových foriem učenia a obohatenia výuky o novú, doteraz nespracovanú tému – jedlo.

• Program je jednou z ciest, ako napĺňať prierezovú tému environmentálnej výchovy, pracovného vyučovania aj na hodinách matematiky, informatiky, biológie, chémie, geografie a ďalších predmetoch prostredníctvom našich metodických materiálov pre pedagógov.

Pre žiakov:

• V programe je žiakom poskytnutá plná dôvera v účasti na celom procese.

• Žiaci získajú zručnosti lídrov a advokátov zmeny.

• Žiacka angažovanosť vplýva na rodiny a priateľov.

• Rozvoj kompetencií pre aktívny občiansky, profesijný i osobný život.

Pre rodičov žiakov školy:

• Komplexne rieši školské stravovanie, prináša kvalitatívny skok k lepšiemu.

• Zlepšuje stravovanie detí, čo sa premieta do zlepšenia ich zdravia, ako aj do zlepšenia výsledkov v škole a v správaní.

• Pomáha tvoriť budúcich uvedomelých spotrebiteľov tým, že v mladých ľuďoch vytvára očakávanie dobrého jedla a rozvíja ich schopnosti a návyky, ktoré budú potrebovať k zdravému a úspešnému životu.

• Pomáhá deťom a žiakom rozvíjať praktické kľúčové zručnosti, ako je varenie, pestovanie a výber vhodných potravín z hľadiska zdravia a udržateľného rozvoja.

V nasledujúcich riadkoch zistíte viac o programe Skutočne zdravá škola, povieme vám, ako sa zapojiť do programu, ako plniť program, zoznámite sa s návodmi na mieru pre školského koordinátora a vedenie školy, personál školskej jedálne, pedagógov a aktívnych rodičov.