Jesenné školské farmárske trhy

28. 10. 2019

Je to skvelý príklad ako viesť žiakov k podnikavosti v oblasti trvalej udržateľnosti. Projekt školských farmárskych trhov lokálne využíva neformálne vzdelávanie zamerané na žiakov, zážitky, participáciu a spoluprácu, či rozvoj kompetencií žiakov pri riešení problémov. A navyše prináša radosť všetkým zúčastneným stranám :)

Ktoré slovenské školy sa v budúcom školskom roku pridajú :) ?

PŘÍŠTĚ? SAMI.
To snad ani nemůže dopadnout jinak. S říjnovými školními farmářskými trhy se roztrhnul pytel a my jsme na všechny naše školy a jejich farmařáky neskutečně pyšní! Jako červená nitka se hovory s organizátory táhlo …pohodová a smysluplná akce to byla..

ZŠ A MŠ ŽDÁR NAD ORLICÍ
Pořádající škola hostila na své zahradě pět dalších škol a školek. A všichni několik měsíců předtím pracovali na stejném.. Ve svých stáncích představit a nabídnout příchozím vše, co vypěstovali, sklidili, zavařili, vyrobili… Děti, pod vedením svých učitelů.
Honza Bednář z pořádající žďárské školy říká: dalo nám to pořádně zabrat, ale ve finále jsme měli radost, že se všechno podařilo! Pořádali jsme podruhé a věděli jsme, do čeho jdeme. To je výhoda. Překvapil nás obrovský zájem. Nával tu byl takový, že došla dýňová polévka, o hady, dětmi pečené na ohni, se rodiče prali a ještě jsme dodělávali palačinky Honzo, co jste nabídli? Tak já jsem s dětmi v kroužku vaření vyráběl marmeládu z černého jeřábu, z přebytků ze zahrádek se do skleniček nakládaly okurky a cukety, sušili jsme bylinky a křížaly. Děcka ze základky pak vyrobila pítka pro ptáky, nějaké pomůcky na záhony a vlastnoručně i sýry.
Jedním ze zapojených účastníků žďárského trhu byla albrechtická mateřinka a základka. A my jsme se zeptali ředitelky Simony Baláčkové na její dojmy: máme z toho výborný pocit, po dlóóuhé době šlo fakt o smysluplnou akci. Simono, v čem byla jiná oproti běžné spolupráci škol? No, my se většinou vídáme při výměně zkušeností, ale tady jsem cítila, že se vzájemně podporujeme, fandíme si, vládla tu skvělá atmosféra podpořená dětmi a jejich rodiči. Hotový teambuilding napříč školami to byl !!!

ZŠ KLAS
Kapela pod vedením britského pana učitele návštěvníky rozehřála. Přijela sice pozdě, ale to bylo jediné mínus jinak skvělého školního farmářského trhu. A Klára, ředitelka Klasu, říká: tentokrát to bylo tak na pohodu, že si jsem jista, že příští farmařák dokáží ti starší žáci jen s drobnou dopomocí obstarat úplně sami! Nemělo to chybu, všechno se povedlo, trh byl hodně sezónní a tématický, děti chtěly mít stánky ve své režii, takže finanční gramotnost tu procvičily naprosto úžasně a bylo strašně vidět, kdo byl na trhu nový a kdo povícekrát. Úplně jiný přístup.
Při historicky prvním trhu jsme byli všichni úplně zpocení a neznalí a dnes? Organizace šlapala jak hodinky a děti všechno tak rychle připravily, že jsme měli hodinku náskok! A já mohla nejenom natáčet, ale i prodávat a ještě si povídat s rodiči… Kláro, fakt by děti příště tohle dokázaly zorganizovat samy? Určitě, protože my je do příprav a organizace průběžně zapojujeme a všechno s nimi na sněmu v průběhu školního roku řešíme. A ony si odhlasovávají, jakou podobu bude trh mít, kdo a jak se bude podílet.. Tak jo, čirá radost a o to větší, že naše skvělá pardubická spojka Veronika jim pro tuto příležitost vlastnoručně ušila sáčky na chléb a pečivo . A šly prý na dračku! Děti poučovaly rodiče na co že jsou Jak by ne, když mají za sebou projekt na téma Jídlo a v něm bezobalovost…

ZŠ WALDORFSKÁ Pardubice
V pardubickém kraji ještě zůstáváme. Potřetí, nebo pokolikáté už za sebou, se tu na waldorfské základce konal další farmářský trh. A z úst Olgy, vedoucí ŠJ tady ve škole, opět slyšíme - vládla spokojenost. Pozvali jsme farmáře - mlékaře z minimlékárny Juliana, pečivo ve výborné kvalitě obstaral náš dodavatel Country life, ovoce MK Fruit. A děti krouhaly zelí, kvasily zelí, nakládaly zelí a opékaly bramborové placky. Všechno se snědlo, prodalo a ještě chybělo. Tak příště

Nejlepší závěr?
Dodala Klára z Klasu, když si vzpomněla.. Filip a Pavel, dva kluci z osmičky. Vidím je zametat a nevěřím vlastním očím…co tu předvádíte? No přece tu nebudeme mít zítra bordel!? Takže ještě po nás všech nakonec uklidili:)
https://www.albrechtice-nad-orlici.cz/skolah…//skolaklas.cz/ ZŠ Waldorfská https://www.skolazdar.cz Lesokruh, z.s. Country Life BIO MK Fruit s.r.o.

zdroj: Skutečne zdravá škola