Prazrnko pre každého

19. 10. 2023
ZŠ Dr. Štefana Osuského, Brezová pod Bradlom

Každoročne sa naša škola zúčastňuje súťaže „Hovorme o jedle“ .Tento tok sme si vybrali tému "Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky" a zorganizovali exkurziu žiakov prvého stupňa do Biominerálu s.r.o. Košariská. Žiaci sa dozvedeli o Prazrnku, čo  je obchodný názov pre veľmi zaujímavý druh pšenice - Dvojzrnko, ktoré je vhodné pre ľudí s intoleranciou bežnej pšenice. Pestovanie Dvojzrnky má u nás takmer 7000 ročnú tradíciu, teda ju naši predkovia na poliach vysádzali bežne. Postupne však Dvojzrnku nahradila pšenica a špalda, najmä kvôli ľahšiemu pestovaniu a vysokým výnosom. V súčasnosti sa myjavskí poľnohospodári postupne snažia vrátiť Dvojzrnku späť na naše okolité polia. A to je práve super! Dvojzrnka obsahuje veľké množstvo vlákniny, minerálov a vitamínov. Majitelia  firmy si pre deti pripravili aj ochutnávku cestovín a chlebíka z Dvojzrnky. Ako si na nich deti pochutili môžeme vidieť v galérii fotiek.