Slovensko sa stáva medzinárodným hráčom v boji proti plytvaniu potravinami.
Tlačová správa | Nitra | 30. November 2020
Slovensko sa stáva medzinárodným hráčom v boji proti plytvaniu potravinami.
Skutočne zdravá škola ako asociovaný partner jedinečného euróskeho projektu FoodRUs, ktorý podporí vznik a implementáciu nových zero-waste stratégií.
Celosvetovo sa tretina všetkých vyrobených potravín stratí alebo premrhá a len v Európe toto plytvanie stojí ekonomiku každý rok 143 miliárd EUR.
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, New Edu, n.o., Free-Food, o.z. a TBS, a.s. a spolu s nimi aj rôzni asociovaní partneri (medzi nimi aj Skutočne zdravá škola o.z.) sa stali tento mesiac súčasťou veľkého medzinárodného konzorcia výskumného projektu „FoodRUs“ financovaného Európskou komisiou v rámci programu Horizontu 2020, ktorý koordinuje španielsky projektový líder University of Deusto a zahŕňa 29 partnerov z 10 rôznych európskych krajín. Projekt je zameraný na tvorbu inovatívneho kolaboratívneho cirkulárneho potravinového systému s cieľom zníženia potravinového odpadu a strát v poľnohospodársko-potravinárskom reťazci. Združuje 29 partnerov naprieč celou Európou (z 10 krajín), z ktorých 4 sú zo Slovenska a bude prebiehať od roku 2020 do roku 2024.
FoodRUs kladie dôraz na implementáciu 23 technologických, sociálnych, finančných, právnych, vzdelávacích, politických a organizačných inovácií, ktoré predstavujú aktívnu účasť viac ako 40 aktérov, zapojených do konkrétnych výziev v rámci vybraných potravinových reťazcov a pilotných regiónov.
„Tieto inovatívne riešenia umožnia a zapoja všetkých aktérov v miestnych potravinových systémoch, od poľnohospodárov až po konečných spotrebiteľov a všetkých medzi nimi, aby vytvorili alianciu zodpovedných aktérov, ktorá bude čeliť výzve straty a plytvania potravinami.“
Ainhoa Alonso, koordinátor FoodRUs z University of Deusto
Efektívne využívanie zdrojov vo všetkých fázach agropotravinárskeho hodnotového reťazca, v ktorých dochádza k plytvaniu potravinami (patria sem primárna poľnohospodárska produkcia, potravinové dodávateľsko-odberateľské vzťahy a koneční spotrebitelia - domácnosti), je dôležitou súčasťou projektového zámeru FoodRUs.
Objektom výskumu a inovácií sú 3 pilotné hodnotové reťazce:
-
Španielsky medziregionálny pilot zameraný na zeleninu a šaláty
-
Dánsky pilot analyzujúci hodnotový reťazec pre mäso a ryby
-
Slovenský pilot analyzujúci hodnotový reťazec pre chlieb a pečivo
SPU v Nitre ako koordinátor slovenského pilotu zameraného na chlieb a pečivo bude spolupracovať s organizáciami Free Food, o.z., New Edu, n.o. a TBS, a.s.
Sledujte priebeh projektu na LinkedIn a Twitter alebo cez stránky a sociálne siete jednotlivých národných partnerov.
„Cieľom slovenského pilotu bude hľadať najlepšie možnosti prevencie plytvania chlebom a pečivom v celom potravinovom reťazci od producenta, cez spracovanie (mlyny a pekárne), distribúciu, obchod, HORECA sektor, či školy až po dodávky zvyškov chleba do Potravinovej banky a po naplnení jej kapacít ako krmivo pre zvieratá a ako posledná možnosť kompostovanie. Model bude zameraný na uprednostňovanie použitia potravinových prebytkov na ľudskú spotrebu a hľadanie možností ako ho vrátiť späť do obehu, t.j. ako ho čo najoptimálnejšie využiť. Odpad je biologický materiál, ktorý môže byť napríklad aj zdrojom makronutrientov.”
JUDr. Marieta Okenková, PhD. z SPU v Nitre
Súčasťou projektu bude aj vytvorenie siete zainteresovaných aktérov. Ambíciou je dosiahnuť pokrok v tejto téme na Slovensku a vytvoriť vzorový model pre ostatné krajiny. Slovenský model sa bude okrem Slovenska testovať aj v Rakúsku.
Základné informácie o projekte:
Výzva: RUR-07-2020
Koordinátor: University of Deusto
Trvanie: 3,5 roka
Rozpočet: viac ako 6 miliónov EUR