Zdielanie príkladov dobrej praxe - ZŠ Kukučínova, Vranov nad Topľou
Radi by sme Vám predstavili Základnú školu Kukučínova z Vranova nad Topľou, ktorá je v našom programe od apríla 2021 a má za sebou už niekoľko úspešných míľnikov. Vďaka Akčnej skupine, v ktorej je aktívna vedúca školskej jedálne a učitelia, získali bronzovú medailu a ašpirujú už aj na striebornú.
Prečo sme sa rozhodli predstaviť vám aktivity práve tejto školy? Túto školu navštevuje 480 žiakov a z toho je až 99 % z najviac znevýhodnenej menšinovej skupiny na Slovensku - rómskych detí.
Na škole funguje koordinátor boja proti obezite, ktorý zapája žiakov a učiteľov do rôznych aktivít týkajúcich sa tejto problematiky. Ako prvý krok založili stravovaciu komisiu zloženú z učiteľov, vedúcej školskej jedálne a pani kuchárok a spolu sa podieľajú na predkladaní návrhov na zlepšenie školského stravovania. Práve takáto spolupráca pedagogických a nepedagogických zamestnancov je základným pilierom úspechu. Učitelia vedia na hodinách alebo v rámci mimoškolskej činnosti budovať vzťah detí ku kvalitnej strave a pani kuchárky im to vedia zdôrazniť chutne pripravenými jedlami.
Škola má vlastnú záhradu, organizuje pestovateľský kurz aj kurzy varenia, vďaka čomu majú deti pravidelný kontakt s pestovaním a varením a rozvíjajú svoje zručnosti. V sezóne chodia zbierať jahody, v záhrade pestujú všetky druhy zeleniny, od cibule až po koreňovú zeleninu a bylinky. Zo svojej úrody potom pripravia jedlo (napr. nátierku z mrkvy) a spoločne ho zjedia. Možno vás prekvapí, že rómske deti nepoznajú chuť potravín, ktoré sú pre nás bežné, napríklad chuť reďkoviek. Ďalej sú zapojení do projektu "Adoptuj si kravu" v rámci, ktorého boli nedávno na farme, kde si všetci mohli vyskúšať ako sa starať o kravičky.
Všetky tieto aktivity sa deťom veľmi páčia a vítajú možnosť vziať si domov produkty, ktoré vypestovali. Týmto spôsobom nepriamo ovplyvňujú aj svojich rodičov. Učiteľov príjemne prekvapilo, že jeden z rodičov kúpil pre školu semienka na pestovateľské práce. Nie je to vôbec bežné, pretože rodičia z rómskych komunít nezvyknú finančne prispievať na žiadne aktivity. Takéto prekvapenia potom všetkým dodávajú silu a chuť pokračovať ďalej.
Všetky tieto činnosti organizujú a pripravujú učitelia sami. Financujú ich buď z vlastných zdrojov alebo hľadajú možnosti prostredníctvom rôznych dostupných projektov. Od štátu nedostávajú žiadnu finančnú, ani inú podporu, ktorú by veľmi uvítali. A o to viac si zaslúžia náš obdiv.
Deti z rómskej menšiny nemajú doma možnosť vidieť a naučiť sa, koľko práce je za každým jedlom či potravinou a že nič nie je zadarmo. Rodičia nemajú možnosť pestovať zeleninu alebo ovocie, nakupujú vo veľkom a lacno, aby mohli nakŕmiť celú rodinu.
Prostredníctvom vyššie spomenutých mimoškolských aktivít, sa deti dozvedajú viac o tom, ako sa potraviny vyrábajú a aké potraviny sú dobré pre ich zdravie. Vďaka tomu si jedlo viac vážia a menej ním plytvajú. 'S jedlom, ktoré si donesú z domu na desiatu, a nechcú ho zjesť, sa radšej podelia so spolužiakmi alebo ho dajú zvieratám, než aby ho vyhodili do koša', dodáva pani učiteľka, Mgr.Tatiana Lukáčová.