Včielky samotárky

20. 3. 2024
Spojená škola, Piešťany

Okrem známej včely medonosnej, ktorú pozná každý z nás, žije u nás približne až 650 druhov včielok samotárok. Včely samotárky na rozdiel od včely medonosnej nežijú v spoločenstvách s kráľovnou a typickou deľbou práce v úli, ale o všetko sa stará jedna jediná včela úplne sama. Obývajú malé štrbiny a rôzne dutinky.
Vďaka projektu "Včielky pre školy" máme včielky samotárky aj na našej škole. Starší žiaci na pracovnom vyučovaní vyrobili stojan, na ktorý sme dnes osadili úľ. Vyrobili sme si blato, ktorým sme zamurovali trubičky, v ktorých budú včielky bývať. Spoločne sme do úľa vložili kokóny včielok Osmia Cornuta a v nasledujúcich dňoch budeme pozorovať ich liahnutie.