Školský odpad z jedálne

19. 10. 2023
ZŠ Nábrežie mládeže, Nitra

Tak ako sme Vás už informovali v júnovom blogu, v dňoch 20 - 22.6.2023 prebiehal u nás zber dát odpadu z kuchynskej jedálne. Na obrázkoch môžete vidieť grafy z daných dní, koľko stravníkov v daný deň obedovalo, koľko kg jedla bolo nedojedené a koľko nevyzdvihnuté.

Termín zberu dát: 20 - 22.6.2023

Počet žiakov, ktorí zbierali dáta: 10 detí

Počet stravníkov: 20.6.2023 - 669                                                                                                                                                                                                                          21.6.2023 - 632                                                                                                                                                                                                                          22.6.2023 - 617

Dáta: 20.6.2023 - 183,3 kg nedojedeného a nevyzdvihnutého jedla                                                                                                                                              21.6.2023 - 126,4 kg nedojedeného a nevyzdvihnutého jedla                                                                                                                                              22.6.2023 - 154,2 kg nedojedeného a nevyzdvihnutého jedla

Za tri dni sme mali 463,9 kg odpadu zo školskej jedálne. V priemere to bolo 154,6 kg na deň. Našim cieľom je tento odpad do konca budúceho školského roka (jún 2024) znížiť o 10%. Na škole sme viedli diskusiu o tom, ako by sme mohli zabezpečiť deťom jedlo, ktoré im chutí, ktoré je dobre dochutené a prišli sme na to, že pokiaľ sa nezmenia normy varenia odpadu bude stále veľa. Keď chodíme s deťmi po výletoch, sústredeniach, lyžiarskych deti vždy všetko zjedia a chodia aj na prídavok. V dotaníkoch sme zisťovali, aké jedlá by chceli deti v našej jedálni. Pani kuchárky ich uvarili podľa noriem, ktoré sú dané, ale deťom to aj tak nechutilo z rôznych dôvodov napr. jedlo nedochutené, neposolené, rozvarené,... Až pri zbere dát sme zistili, aké alarmujúce je množstvo odpadu z školske jedálne a budeme sa ho snažiť znížiť čo najviac.

Školský odpad z jedálne 1Školský odpad z jedálne 1Školský odpad z jedálne 1