Návšteva Ovocného sadu Lívia v Kolíňanoch

7. 11. 2023
ZŠ Škultétyho, Nitra

Dňa 7.11. žiaci III. ročníkov pod vedením pani učiteľky Mgr. L. Zahoranovej navštívili neďaleký Ovocný sad Lívia v Kolíňanoch. Privítali nás veľmi príjemní hostitelia v sprievode svojich verných spoločníkov- psov. Hneď v úvode nás previedli sadom a čo bolo úžasné, po celú tú dobu nám robili spoločnosť viaceré zvieratká. Pri objavovaní rôznych zákutí nás sprevádzali psy, mačky, na voľno sa pohybovali kone. Areál mal zachovaný permakultúrny charakter, príroda ešte stále hrala farbami, celé to tam pôsobilo akýmsi  prirodzeným a nenúteným dojmom. Prešli sme sa ovocným sadom, vinicami, prezreli si pôsobisko bobrov v blízkosti jazera, ktoré slúži vo veľkej miere na zachytávanie dažďovej vody a následné zavlažovanie. Po výživnej prechádzke sadom sme sa šli zahriať do vnútorných priestorov, kde sme pri praskajúcom ohni v krbe ochutnávali rôzne pochutiny. Produkty sme si mohli chytiť, ovoňať, ochutnať. Všetky naše zmysly boli zapojené. Začali sme s ochutnávkou miestnych druhov jabĺk, nasledovali sušené jabĺčka, detská výživa z plodov sadu a na záver delikatesa v podobe špecifického džemu JABLOŇA. Všetko domáce, bez umelých chemikálií či pridaných sladidiel. Skutočne sme si pochutili. Domáci nám porozprávali aj o vzniku sadu, o jeho postupnej premene s rešpektom na prírodu, aj o plánoch do budúcna. Páčilo sa nám natoľko, že sa v blízkej budúcnosti určite do sadu vrátime. Tento priestor  je totiž ako stvorený na učenie predmetov ako prírodoveda, vlastiveda či pracovné vyučovanie. Odporúčame vyskúšať všetkým.

Návšteva Ovocného sadu Lívia v Kolíňanoch 1Návšteva Ovocného sadu Lívia v Kolíňanoch 1Návšteva Ovocného sadu Lívia v Kolíňanoch 1Návšteva Ovocného sadu Lívia v Kolíňanoch 1Návšteva Ovocného sadu Lívia v Kolíňanoch 1
Školský blog
Späť na zoznam