Meníme školám jedálne lístky?
Presadzujeme vegetariánsku stravu do školských jedální?
Nie, nejde nám o presadenie žiadneho výživového smeru. Chceme, aby mali deti možnosť voľby a aby sa v školských jedálňach mohli spolu s ostatnými najesť aj tie deti, ktoré majú diéty a intolerancie (zo zdravotných alebo rodinných dôvodov). Máme na mysli najčastejšie žiadané, t.j. bezmliečnu, bezlepkovú, bezmäsitú diétu - a chceme, aby boli alternatívou k bežnej strave.
Ako si predstavujeme zdravú výživu?
Zdravé jedlo je pripravené zo základných, prirodzených, kvalitných a sezónnych surovín od mrkvy, cez fazuľu až po farmársky steak. Odporúčame uprednostniť suroviny z nášho regiónu v bio kvalite. Najzdravšie jedlo je vlastnoručne pripravené a spoločne zjedené za jedným stolom so svojimi blízkymi.
Kritizujeme systém slovenského školského stravovania?
Ponúkame skúsenosti a znalosti pre revízii aktuálnej vyhlášky, ktorá sa zaoberá školským stravovaním na Slovensku. Niektoré existujúce normy majú takmer 25 rokov a my veríme, že zjednodušenie a úprava ich počtu pomôže školám nájsť také, ktoré zodpovedajú najnovším poznatkom o výžive detí.
Kontrolujeme školské jedálne? Radíme im, čo majú robiť lepšie?
Nie. Vyzývame rodičov k aktívnemu záujmu o stravovanie svojich detí. Aktívni záujemcovia sa môžu stať školskými koordinátormi v programe Skutočne zdravá škola. Takisto pomáhame kuchárkam aj učiteľom na ich ceste za zdravím a udržateľnosťou pomocou vzdelávacích seminárov, workshopov a online kurzov.
Sú naše odporúčania reálne? Zdravá strava a lokálne potraviny sú drahé.
Kvalitne a zdravo sa dá variť aj pri súčasných možnostiach. Školské jedálne denne pripravujú jedlá pre stovky žiakov materských, základných a stredných škôl. Na prvom mieste je autentická chuť jedla bez umelých dochucovadiel, ďalej varenie z čerstvých a regionálnych surovín.
Na otázku „Je zdravé varenie drahé?“ odpovedáme:
„Vyjadrenie, že zdravá strava je drahá, je zavádzajúce. Tento pohľad je krátkodobý, pretože si mnohí z nás neuvedomujú, že nekvalitnou stravou si spôsobujeme zdravotné problémy, ktoré sa v konečnom dôsledku prejavia vo forme zvýšených výdavkov na liečbu. Kvalitné potraviny majú na prvý pohľad vyššiu cenu, ale na druhej strane, vyššiu hodnotu. Pri správnom zostavovaní jedálneho lístka zo sezónnych potravín sa dá dokonca ušetriť. Dôležité je tiež vedieť recyklovať (v dobrom slova zmysle) zvyšky v kuchyni a vedieť využiť aj suroviny, ktoré bežne považujeme za odpad, ako sú orezky z mäsa či vňate zo zeleniny. Netreba tiež zabúdať na to, že kvalitné suroviny nie sú prázdne a lepšie nás zasýtia. Nepotrebujeme tým pádom zjesť také veľké množstvo, ako sme pri bežných lacnejších jedlách z jednoduchých sacharidov zvyknutí.“
Čo robiť, keď chceme začať variť podľa kritérií SZŠ?
Najdôležitejší je viesť dialóg všetkých zúčastnených strán - školskej jedálne a dodávateľov surovín a hľadať možnosti na zlepšenie. Pre realizáciu akýchkoľvek zmien je dobré pozrieť si naše odporúčania pre varenie podľa kritérií Skutočne zdravej školy. Keď sa chce, všetko sa dá, aj za aktuálnych legislatívnych podmienok a dodržiavania platných MSN a receptúr pre školské stravovanie ako aj praktickej Aplikácie.
Zdravá výživa a zdravý životný štýl mládeže
V spolupráci s SAVP a SPU Nitra sme vypracovali dokument Zdravá výživa a zdravý životný štýl mládeže, kde nájdete najnovšie poznatky v oblasti zdravej výživy a zdravého životného štýlu, ako tému zdravej výživy a zdravého životného štýlu využívať v práci s mládežou, postupné predstavenie všetkých skupín potravín a tekutín a ich základný prínos pre zdravie človeka.
Výsledky prieskumu o vzťahu žiakov a študentov k zdravému životnému štýlu a stravovaniu - v metodike nájdete odpovede na otázky: aký je vzťah žiakov 2. stupňa ZŠ a SŠ k zdravému životnému štýlu a stravovaniu, akú rolu v tom zohráva škola.
Desatoro výživy podľa Skutočne zdravej školy - odporúčania garantov Skutočne zdravej školy pre prípravu pokrmov v školskej jedálni
Zdravý tanier - praktická pomôcka zdravej výživy