Európsky týždeň znižovania tvorby odpadu na druhom stupni našej školy

23. 11. 2024
ZŠ Dr. Štefana Osuského, Brezová pod Bradlom

Do Európskeho týždňa znižovania tvorby odpadu sa svojimi aktivitami zapojili aj žiaci druhého stupňa našej školy. Siedmaci počas týždňa sledovali a zapisovali, koľko vytvoria odpadu. Navrhli ako sa dá zredukovať odpad v celej škole a vytvorili postup, ktorý odprezentovali vo všetkých ročníkoch druhého stupňa:

Pokiaľ ide o nákup nových školských pomôcok, skontrolujte stav písacích potrieb a materiálov, ktoré zostali z predchádzajúceho roka, aby ste zistili, či sa dajú znova použiť.

- V čase občerstvenia si prineste jedlo v opakovane použiteľnej vani a nápoj vo fľaši.

- Pomôžte znížiť množstvo odpadu z papiera písaním na obe strany listu.

- Vyhnite sa plytvaniu potravinami.

- Pite vodu z vodovodu.

- Začnite kompostovať.

Žiaci deviateho ročníka vytvorili  nástenku s názvom  „Kam putuje odpad“. Ako dlho trvá rozklad odpadu, prečo je dôležité odpad triediť a recyklovať.„ Nevyhadzuj! Rozmysli si, zamysli sa, separuj a recykluj!“ Nad týmito výzvami sa zamýšľali žiaci druhého stupňa našej školy počas Európskeho týždňa znižovania tvorby odpadov na hodinách pracovného vyučovania a etickej výchovy. Vedomosti z tejto oblasti si overili v kvíze, ktorý potvrdil vysoký stupeň povedomia našich žiakov v tejto oblasti.

Žiaci piateho ročníka sa  zúčastnili sadenia stromčekov. Riaditeľ mestských lesov deťom objasnil, ako sa starajú o les, ukázal im „semenáče“ malé stromčeky aj 100ročné stromy. Vysvetlil im ako sa ráta vek stromu na letokruhoch, kedy vzniká biely a kedy tmavý kruh. Deti sa s chuťou pustili do sadenia a behom hodinky vysadili celú plochu určenú na sadenie. 

Deviataci, štvrtáci a piataci mali workshop o včielkach samotárkach a tiež o našich dobre známych včielkach medonosných. Najskôr mladší spolužiaci porozprávali zaujímavosti zo sveta našich samotárskych včielok, ktoré máme aj u nás v škole, potom si deviataci overili vedomosti v krátkom kvíze a následne piataci porozprávali o výhodách "včelobalov" a dôvodoch, prečo vymeniť plastové vrecká z desiatej za pekný, voňavý a zdravý včelobal. Deti učili deti ako si takéto obrúsky správne a jednoducho vyžehliť. Používanie takýchto obrúskov a vreciek sa môže niekoľkonásobne opakovať, pretože sa po použití dajú umyť. Učíme žiakov ako znižovať a nevytvárať odpad, tým chrániť naše životné prostredie.

Súčasťou recyklácie kuchynského bioodpadu je vermikompostovanie priamo v triedach žiakov prostredníctvom vermikompostérov a kompostovacích dážďoviek. Zvyšky z ovocia a zeleniny dážďovky spracujú a premenia na unikátne   „čierne zlato“ a „dážďovkový čaj“, ktoré sú organickým hnojivom bohatým na živiny, ktoré sú prospešné pre rastliny v interiéri, ale i vonku v záhrade. Žiaci  ôsmych ročníkov na hodinách technického vyučovania pomáhali spracovať toto „čierne zlato“ a „dážďovkový čaj“ medzipredmetovo s vyučovaním biológie, kde sa venovali nepohlavnému rozmnožovaniu rastlín. Novým rozmnoženým rastlinkám pridali tieto organické „poklady“ pre ich rast a zdravý vývin. V podobných aktivitách budeme pokračovať, lebo si vážime a chránime našu Zem.

 Európsky týždeň znižovania tvorby odpadu na druhom stupni našej školy 1 Európsky týždeň znižovania tvorby odpadu na druhom stupni našej školy 1 Európsky týždeň znižovania tvorby odpadu na druhom stupni našej školy 1 Európsky týždeň znižovania tvorby odpadu na druhom stupni našej školy 1 Európsky týždeň znižovania tvorby odpadu na druhom stupni našej školy 1 Európsky týždeň znižovania tvorby odpadu na druhom stupni našej školy 1 Európsky týždeň znižovania tvorby odpadu na druhom stupni našej školy 1 Európsky týždeň znižovania tvorby odpadu na druhom stupni našej školy 1 Európsky týždeň znižovania tvorby odpadu na druhom stupni našej školy 1
Späť na zoznam