Aj my chceme byť Skutočne zdravou školou

2. 2. 2024
Cirkevná ZŠ s MŠ Jána Krstiteľa, Partizánske

V tomto školskom roku sme sa aj na Cirkevnej základnej škole s materskou školou Jána Krstiteľa v Partizánskom rozhodli, že aj my chceme byť skutočne zdravou školou. Chceme, aby od nás zo školy vychádzali deti a mladí ľudia, ktorí majú pozitívny vzťah k jedlu a svojmu telu, vedia, čo mu prospieva viac a čo menej a k tomu všetkému si boli vedomí toho, ako to vplýva na prostredie, v ktorom žijú a na našu planétu.

Všetko sa to začalo účasťou na Skutočne zdravej konferencii v septembri 2023, vďaka čomu sme pochopili, že sme sa už na takúto cestu vydali, len sa potrebujeme trochu nechať viesť, inšpirovať  a nezastaviť sa. Učaroval nám prepracovaný program plný návodov a metodík, prehľadne spracované kritériá a v neposlednom rade aj rastúca komunita škôl. Sme vďační, že do nej teraz môžeme ako nováčikovia patriť a pokúsiť sa získať náš prvý certifikát.

Ako sme spomenuli, na ceste za zdravou školou nie sme úplní nováčikovia. Na našej škole sme sa plnohodnotnému a vyváženému jedlu, ktoré chutí našim žiakom, venovali už predtým ako sme spoznali projekt Skutočne zdravá škola. Pôsobila u nás výživová poradkyňa, ktorá nám „na mieru“ vymýšľala nutrične výživné a chutné jedlá. V určitom období deti jedlo hodnotili cestovinami, ktoré hádzali do odmerných valcov. Zorganizovali sme  aj ovocno-zeleninový deň, počas ktorého všetky triedy pripravovali vitamínové bomby pre ostatných žiakov školy. Rodičia sa stretávali na „Raňajkách pre rodičov“, kde si okrem svojich skúseností z oblasti výchovy a vzdelávania mohli podebatiť aj o strave svojich detí. Tému „zdravá desiata“ tiež rodičia prebrali na svojich raňajkách  a priniesli rôzne nápady a tipy, ako deťom desiatu pripravujú. Zároveň naša škola triedila odpad a dbala na čistiace prostriedky už pred registráciou do programu.

Častokrát sme ale zápasili s problémom, že žiaci zdravé jedlo odmietali, nechutilo im, alebo ho ani nepoznali a neochutnali. Preto ako najväčší benefit programu Skutočne zdravá škola vnímame osvetu a prostriedky na vzdelávanie žiakov, pedagógov, pracovníkov jedálne a napokon aj samotných rodičov.

Naša akčná skupina sa už stretáva a usilovne pracuje na zosúladení bronzových kritérií, ktoré už spĺňame a na vytvorení akčného plánu, ako ich dosiahnuť všetky. Predovšetkým sme sa rozhodli začať motivovaním a vzdelávaním našich žiakov o tom, ako sa stravovať s ohľadom na potreby nášho tela, potreby životného prostredia a odpadového hospodárstva.

Držte nám palce!

Späť na zoznam