Kuchárky sú srdcom programu

Program Skutočne zdravá škola bol vytvorený ako rámec pre pozitívnu zmenu, aj ako nástroj pre učenie detí, odkiaľ jedlo pochádza, ako sa vyrába a pripravuje a ako má vyzerať zdravý, výživný a chutný pokrm. Pani kuchárky v školských jedálňach sú tie, ktoré túto zmenu pomáhajú realizovať.

Kuchárky sú srdcom celého programu. Školy, ktoré program realizujte s najväčším úspechom, sú práve tie, ktoré angažovali kuchárky do centra diania programu a zapojili ich do zmien.

Pani kuchárky môžu inšpirovať a motivovať žiakov k tomu, aby si vyberali zdravé pokrmy, môžu pretvoriť jedáleň na príjemný priestor. Môžu sa podeliť o svoje vedomosti a zručnosti napríklad s rodičmi či s žiakmi na hodinách varenia alebo popoludňajších krúžkoch varenia. Môžu sa zapojiť do rôznych aktivít v priebehu roka a urobiť tak zo školskej jedálne centrum programu Skutočne zdravá škola.

Návody a tipy

V tejto záložke nájdete návody a tipy pre vedúcich a pracovníkov školských kuchýň, ako splniť kritériá programu Skutočne zdravá škola.

Ďalšie vzdelávanie

Ponuka vzdelávacích školení pre pracovníkov školských kuchýň je aktuálne v riešení.

Od koho nakupovať - ​​Skutočne zdravý dodávateľ

Tu nájdete mapu a zoznam preverených dodávateľov kvalitných potravín a produktov, ktoré spĺňajú kritériá programu Skutočne zdravá škola.

CIELE PRE ŠKOLSKÚ JEDÁLEŇ 

  • predchádzať vytváraniu veľkých zásob mrazenými a konzervovanými potravinami
  • získať väčšiu istotu pri dennom objednávaní čerstvej zeleniny, ovocia a mäsa zo slovenských zdrojov
  • používať tieto argumenty aj pri komunikácii s rodičmi a zvýšiť tak ich dôveru v školskú jedáleň
  • zoznámiť deti s personálom jedálne počas workshopov a debát v triedach, čo má veľmi pozitívny vplyv na vzťah k jedlu. Deti prirodzene lepšie akceptujú jedlo z rúk niekoho, koho poznajú a hovoril s nimi napríklad o zdravej strave, obľúbených receptoch v ŠJ a pod. 
  • zaviesť nové recepty a receptúry vzhľadom na detské chute (nepodávať miešané šaláty, ale len surovú zeleninu a ovocie a deti si prípadne dochutia, nepodávať diétne polievky ako rascová apod.)

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací