Príležitosť na zlepšenie zdravia slovenskej spoločnosti

Program Skutočne zdravá škola stojí na pevných pilieroch:

• zdravé deti

• potravinovo gramotní ľudia

• aktívne miestne spoločenstvá

• udržateľné hospodárstvo

• zdravé životné prostredie.

V Slovenskej republike funguje viac ako 4000 prevádzok školského stravovania*. V nich sa denne stravuje takmer 800 000 detí (čo predstavuje asi 70 percent z celkového počtu detí od MŠ po SŠ), ktoré za rok v školskej jedálni zjedia približne 180 miliónov pokrmov* (zdroj: 2muse). To predstavuje obrovskú príležitosť na ozdravenie detí a celej spoločnosti.

Ak sa téma jedla a stravovania v školskej jedálni stane súčasťou vzdelávania a deti sa dozvedia, odkiaľ pochádzajú potraviny a ako sa vyrábajú, pravdepodobne sa rozhodnú pre zdravý spôsob stravovania.

Ak začnú jedálne nakupovať poľnohospodárske suroviny a potraviny od miestnych farmárov a výrobcov, ich kúpna sila pomôže vytvoriť pracovné miesta a prinesie ďalšie výhody miestnej ekonomike, najmä na vidieku.

„Deti, ktoré porozumejú hodnote jedla, budú v budúcnosti kupovať kvalitnejšie potraviny“.

Kým predškolák dokončí svoje stredoškolské štúdium, skonzumuje viac ako 4 000 pokrmov v školskej jedálni, čo predstavuje 4 000 príležitostí na posilnenie tela a mysle, na maškrtenie bez negatívnych následkov na zdravie a na pochopenie vzťahu medzi jedlom, ktoré jeme a svetom, v ktorom žijeme.

Kontakt školy s miestnymi farmármi pomôže zlepšiť výživovú hodnotu a kvalitu jedál v školskej jedálni, žiakom a študentom priblíži zdroje potravín a miestnym farmárom umožní ekonomickú efektivitu.

• Pomôžeme zlepšiť kvalitu školského stravovania, ale aj zdravie detí a celej spoločnosti.
  • Podporíme systém udržateľného stravovania, zameraného na pochopenie vzťahu medzi jedlom, kultúrou, zdravím a životným prostredím.
  • Podporíme lokálnych pestovateľov, chovateľov, producentov a prepojíme miestne komunity od farmárov, zamestnancov školských jedálni, cez pedagógov, rodiny až po miestne úrady.
  • To všetko by malo viesť k postupnému ozdraveniu populácie a k znižovaniu výdajov na zdravotnú starostlivosť.

*Za poskytnutie faktov a štatistických údajov ďakujeme prieskumnej agentúre 2muse