Najčastejšie otázky a naše odpovede

Kto ste?

Sme ľudia z praxe, zanietení rodičia a nadšenci so záujmom o výživu a vedomosťami o výžive, vyvíjame občiansku iniciatívu. Máme svojich odborných garantov a mnohých podporovateľov, vrátane nutričných poradcov. Naše požiadavky vychádzajú zo zahraničných skúseností a funkčného systému (napr. Food for Life Partnership vo Veľkej Británii, Skutečně zdravá škola v Českej republike) a opierajú sa o vedecké štúdie a poznatky.

Presadzujete vegetariánsku stravu do školských jedální?

Nie, nejde nám o presadenie tohto alebo iného výživového smeru. Chceme, aby deti mali možnosť voľby, a aby sa v školských jedálňach mohli spolu s ostatnými najesť aj tie deti, ktoré majú diéty (zo zdravotných alebo rodinných dôvodov). Máme na mysli najčastejšie žiadané -, t.j. bezmliečnu, bezlepkovú, bezmäsitú diétu - a chceme, aby boli ALTERNATÍVOU k bežnej strave, ktorú si môže dieťa/rodina vybrať, ak má jedáleň možnosti a kapacitu túto alternatívu ponúknuť tak, aby bol kladený dôraz na správnu výživovú hodnotu vegetariánkych či iných diétnych pokrmov. Ak jedáleň takúto možnosť nemá, určite je vhodnejšie ponúkať len jedno, plnohodnotné a kvalitné jedlo.

Ako si predstavujete zdravú výživu?

Zdravé jedlo je pripravené zo základných, prirodzených, kvalitných a sezónnych surovín od mrkvy, cez fazuľu až po farmársky steak. Takéto potraviny obsahujú najviac živín a výborne chutia. Preto nie je potrebné “vylepšovať” príchuťami. Odporúčame uprednostniť sezónne suroviny z nášho regiónu v bio kvalite. Najzdravšie jedlo je vlastnoručne pripravené a spoločne zjedené za jedným stolom so svojimi blízkymi. Z polotovarov dávame prednosť tým najmenej priemyselne upraveným, napríklad maslu pred margarínom.

Kritizujete systém slovenského školského stravovania?

Ponúkame konštruktívnu kritiku aktuálnej vyhlášky zaoberajúcej sa školským stravovaním na Slovensku. Nakoľko niektoré existujúce normy majú takmer 25 rokov, veríme, že zjednodušenie a úprava ich počtu by mohla školám pomôcť nájsť také, ktoré lepšie zodpovedajú najnovším poznatkom o výžive detí. Aby bolo možné jednoduchšie vyskladať jedálniček podľa zásad Skutočne zdravej školy a variť receptúry z plnohodnotých surovín a s ohľadom na zdravú výživu. Na základe odborných znalostí a skúseností zo zahraničia sme oslovili ministerstvá s konkrétnymi návrhmi, ako lepšie implementovať súčasné výživové odporúčania. Táto téma sa presadila medzi novinármi, rodičmi a širokou verejnosťou. Sme vďační, že ju šíria rôznymi spôsobmi ďalej.

Chcete kontrolovať školské jedálne, alebo im radiť čo majú robiť lepšie?

Nie. Iba vyzývame rodičov k aktívnemu záujmu o stravovanie svojich detí. Aktívni záujemcovia sa môžu stať školskými koordinátormi v programe Skutočne zdravá škola. Na zapojenie do programu SZŠ je nevyhnutné rozhodnutie samotnej školy. V prípade záujmu škole alebo priamo školskému koordinátorovi (teda aktívnemu rodičovi, pedagógovi, či riaditeľovi, vedúcej školskej jedálne) náš regionálny koordinátor poskytne know-how a ponúkne možnosti, ako sa zapojiť, môže pomôcť s organizáciou kurzov varenia, alebo návštevy na farmy. Ale vždy len na požiadanie školy, ktorá zo svojich radov vyberie školského koordinátora. Regionálnymi koordinátormi sú spravidla rodiča, ktorí sa dlhodobo venujú téme výživy.

Nie sú vaše odporúčania nereálne? Zdravá strava a lokálne potraviny sú drahé.

Kvalitne a zdravo sa dá variť aj pri súčasných možnostiach. Školské jedálne denne pripravujú jedlá pre stovku žiakov materských a základných škôl. Na prvom mieste je autentická chuť jedla, to znamená, plná chuť bez umelých dochucovadiel, ďalej varenie z čerstvých a regionálnych surovín. Garantujú, že 90 % ovocia a zeleniny, použité v týždennom menu, je dostupné sezónne. 

Na otázku “Je zdravé varenie drahé?” odpovedáme: “Vyjadrenie, že zdravá strava je drahá, je zavádzajúce. Tento pohľad je krátkodobý, pretože si mnohí z nás neuvedomujú, že nekvalitnou stravou si spôsobujeme zdravotné problémy, ktoré sa v konečnom dôsledku prejavia vo forme zvýšených výdavkov na liečbu. Kvalitné potraviny majú na prvý pohľad vyššiu cenu, ale na druhej strane, vyššiu hodnotu. Pri správnom zostavovaní jedálneho lístku zo sezónnych potravín sa dá dokonca ušetriť. Dôležité je tiež vedieť recyklovať (v dobrom slova zmysle) zvyšky v kuchyni a vedieť využiť aj suroviny, ktoré bežne považujeme za odpad, ako sú orezky z mäsa či vňate zo zeleniny. Netreba tiež zabúdať na to, že kvalitné suroviny nie sú prázdne a lepšie nás zasýtia, čiže ich nepotrebujeme zjesť také veľké množstvo, ako sme pri bežných, lacnejších jedlách z jednoduchých sacharidov zvyknutí." A ešte dopĺňame, že niektoré z našich odporúčaní stravu dokonca zlacňujú. Napríklad voda a nesladené čaje výjdu určite lacnejšie, ako práškové koncentráty a sladené čaje či iné nápoje.

Už existuje veľa občianskych a odborných organizácií, ktoré sa venujú výžive (stravovaniu) v školách. Nenosíte drevo do lesa?

Veľký počet týchto organizácii svedčí o existencii problému. S väčšinou týchto organizácii spolupracujeme, alebo prinajmenšom komunikujeme a zhodujeme sa na našich odporúčaniach a cieľoch.

Naša iniciatíva vyniká komplexnosťou, s ktorou riešime problém. Ako jediní pracujeme aj na implementácii nových výživových odporúčaní a ako jediní prinášame zo zahraničia na Slovensko otestovaný a fungujúci program pre školy Food for Life Partnership/Skutečně zdravá škola. Popritom pracujeme priamo so školami a škôlkami, ktorým poskytujeme know-how na zlepšenie súčasného stravovania a programy, ktoré vedú deti k porozumeniu významu a pôvodu jedla. Skutočne zdravá škola pôsobí celoštátne a môže sa na nás obrátiť akákoľvek škola alebo škôlka.

Ako sa dá zabezpečiť v školách pitná voda ako základ pitného režimu?

Pitná voda z vodovodu sa môže ponúkať v školských jedálňach v džbánoch alebo nádobách, určených na čapovanie vody, ktoré sa samozrejme primerane umývajú. V budove školy sa môže pitná voda ponúkať z tzv. fontánok, alebo si deti načapujú do fľašky či hrnčeka. Viac informácií môže každej škole podať príslušný pracovník miestnej hygienickej stanice, pozná konkrétnu školu a pravidelne tam chodí.

Akým tempom škola v programe postupuje?

Takým, aké si sama zvolí. Je úplne na vás, či chcete kritéria plniť ležérnym tempom alebo ich chcete mať zvládnuté za niekoľko mesiacov či 1 školský rok. Sme tu preto, aby sme vám pomohli, nie na to, aby sme vám diktovali, ako a čo máte robiť. Takže milé školy, zvoľte si tempo, ktoré vám najlepšie vyhovuje, robí radosť a dá sa efektívne napasovať do školského kurikula.

Čo robiť, ak plánujeme zmenu dodávateľa stravy a čo by mal spĺňať?

Často sa stáva, že vstupom do programu si škola uvedomí, že aktuálny dodávateľ stravy nevie / nechce pracovať na dodržiavaní zásad prípravy jedál v školskej jedálni podľa kritérií Skutočne zdravej školy. V takomto prípadne s potenciálnym novým dodávateľom odporúčame prejsť si náš metodický manuál pre pracovníkov školskej jedálne ako aj ďalšie podklady, ktoré nájdete tu. Preštudovaním týchto materiálov nový potenciálny dodávateľ získa lepšiu predstavu o tom, kam naše kritériá smerujú a bude vedieť kriticky zhodnotiť, ako vie / bude vedieť tieto kritériá napĺňať. Všetko je o diskusii.

Čo robiť, keď chceme začať variť podľa kritérií SZŠ?

Najdôležitejší je viesť dialóg všetkých zúčastnených strán - šk. jedálne a dodávateľov surovín a hľadať možnosti na zlepšenie. Pre realizáciu akýchkoľvek zmien je dobré pozrieť si všetky naše odporúčania pre varenie podľa kritérií Skutočne zdravej školy. Keď sa chce, všetko sa dá, aj za aktuálnych legislatívnych podmienok a dodržiavania platných MSN a receptúr pre školské stravovanie ako aj praktickej Aplikácie.

Ak máte ďalšie otázky, neváhajte nám prosím napísať na info@skutocnezdravaskola.sk.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací