Týždeň s (pra)rodičmi na školskej záhrade

Využite jar a pomoc od prarodičov k obnoveniu vašej školskej záhrady. Pre všetky Skutočne zdravé školy sme na jar pripravili akciu "Týždeň s (pra)rodičmi na školskej záhrade".

Premena školského pozemku na plodiacu záhradu alebo skrátka len jarná príprava záhrady na siatie a sadenie vám pôjde oveľa ľahšie, ak do práce zapojíte pomocníkmi z radov rodičov či starých rodičov. Pre všetky generácie to môže byť skvelá zábava a príležitosť k spoločnému učeniu sa na záhrade. Zo skúseností z niekoľkých škôl vyplýva, že starí rodičia prinášajú na záhradu nielen svoje skúsenosti a znalosti, ale aj nadšenie z toho, že môžu pomôcť dobrej veci.

Príprava a realizácia akcie

Vyberte tím žiakov z ôsmych a deviatych tried, aby pomohli vašu akciu v rámci Týždňa na školskej záhrade s prarodičmi usporiadať. Do plánovania a prípravy zapojte tiež pani kuchárky a učiteľa. Vôbec nebude vadiť, ak sa do tímu zapoja aj rodičia.

Pani kuchárky sa spýtajte, ktoré bylinky a zeleninu by si želali, aby na školskej záhrade rástli, premýšľajte, ktoré rastliny zasadiť, aby ste ich mohli využiť nielen v školskej jedálni, ale aj v hodinách varenia či v iných predmetoch. Vyberte pre nich na záhrade vhodné miesto. Nezabudnite sa svojimi nápadmi a plánmi zoznámiť celú školu.

Z celého týždňa vyberte vhodný deň, kedy môžu prarodičia prísť na záhradu pomôcť. Ideálne je spoločnú záhradnú akciu naplánovať na piatok popoludní alebo sobotu dopoludnia.

Materské školy: neváhajte do organizácie zapojiť rodičov a nezabudnite prizvať aj pani kuchárky.

Zdroje aktivít pre učiteľov

Metodický manuál Skutočne zdravé školy "Školská úžitková záhrada - Ako na to" a ďalšie metodické a pracovné listy vám poskytnú všetky informácie, ktoré potrebujete pre založenie záhrady. S učiteľmi naplánujte, ktoré triedy budú mať nad ktorou časťou záhrady patronát, pripravte aktivity vhodné pre vekové skupiny žiakov a detí a ako do nich zapojiť prarodičia.

Propagácia vašej akcie

O akcii dajte včas vedieť nielen rodičom, žiakom a pedagógom, ale aj ľuďom v okolí školy. Informujte o akcii novinárov, tu nájdete ukážkovú šablónu na plagát a tlačovú správu a grafický banner.

Tipy a rady

Existuje veľa zeleniny, ktorú je možné v apríli vysievať alebo priamo vsádzať na vonkajšie záhony, takže ak uvažujete o zapojenie sa do Týždňa na školskej záhrade so starými rodičmi, pripravte si v predstihu všetko potrebné: kúpte semená a predpestujte s deťmi sadenice na oknách tried, prípadne si zaistite vhodné sadenice od rodičov či od záhradkárov v okolí školy.

• V apríli vysádzame rôzne druhy predpestovaných priesad hlúbovej zeleniny – hlávkovú kapustu, ružičkový kel, kaleráb, letný karfiol a brokolicu.
  • Strukoviny sejeme priamo na miesto do hniezd po 3-4 semenách, do riadkov vysievame hrach, fazuľu a bôb záhradný.
  • V apríli je čas na výsev mrkvy i karotky, petržlenu a paštrnáku, vysievame tiež repu šalátovú, reďkovky a okrúhlicu.
  • Z cibuľovej zeleniny do záhonov patrí v apríli jarná cibuľka, jarný cesnak a šalotka.
  • Listová zelenina má v apríli najvyšší čas dostať sa do pôdy. Výsev na vonkajšie záhony - pre predpestovanie sadby vysievame na vonkajšie záhony hlávkový, ľadový a rímsky šalát, čakanku, čínsku kapustu, sladký fenikel, rebarboru a do riadkov sejeme mangold, pažítku a špenát.

Nezabudnite, že pre všetkych pomocníkov potrebujte dostatok náradia. Skontrolujte, že je po zime opravené a čisté. Skúste osloviť miestnych podnikateľov, či by vám boli ochotní darovať nové náradia alebo pomôcť opraviť staršie. Alebo môžete požiadať starých rodičov, nech so sebou vezmú niektoré svoje vlastné náčinie.

Poďakovanie hosťom a pomocníkom

Za pomoc sa vždy patrí poďakovať. Najpríjemnejšia časť akcie na školskej záhrade preto môže byť zaslúžená šálku čaju a niečo dobré pod zub po všetkej tej tvrdej práci. Čo keby ste do prípravy občerstvenia zapojili žiakov? Môžu pripraviť čaj a ďalšie nápoje, obložené chleby alebo v hodine varenia upiecť buchty. Pokiaľ bude studené počasie, určite príde vhod teplá polievka. Spoločné posedenie na záhrade sa bude určite všetkým páčiť.

Zapojením do akcie splníte tieto bronzová kritériá programu Skutočne zdravá škola:

• B20 Zahájili sme kroky vedúce k vytvoreniu školskej záhradky a pracujeme na začlenení aktivít na záhrade do školského vzdelávacieho programu.
  • B23 Aktívne sa snažíme zapojiť rodičov žiakov a verejnosť do našich pestovateľských a kulinárskych aktivít.