Kvalitné vzdelávanie pomáhá budovať sebevedomie detí a mladých ľudí. Jedlo tvorí základ nášho života a našej budúcnosti, malo by teda hrať vo vzdelávaní detí kľúčovú rolu.

Školy majú jedinečnú príležitosť pomôcť deťom a mladým ľuďom pochopiť, čo je ozajstné poctivé jedlo, a poskytnúť im praktické zručnosti na život. Znalosti, které děti počas vyučovania získávají o jedle, rovnako tak ako jedlo, které školské menu na obedy, desiatu či v bufetoch, pomáhají vytvárať kultúru zdravého, udržateľného a plnohodnotného stravovania.

Pridajte se k 369 školám v Čechách, které už kultúru stravovania na svojej škole posúvajú vpred. Zapojenie do programu Skutočne zdravá škola a škôlka totiž prináša výhody:

Pre vedenie školy

• Zlepšuje kvalitu školského stravovania, čo zvýší atraktivitu školy medzi rodičmi.
  • Obohacuje školské vzdelávacie programy o nové neformálne vzdelávacie a výchovné prvky a projektovú výuku, čím pomáha napĺňať vzdelávací obor a predmety ako environmentálna výchova, pestovateľské práce, či pracovné vyučovanie.
  • Zvyšuje atraktivitu školy = viac žiakov = viac peňazí do rozpočtu školy (normatívny vzorec).

Pre pedagógov:

• Vytvára príležitosti a možnosti pre využitie zážitkových a projektových foriem učenia a obohatenia výuky o nové, doteraz nespracovanej témy – jedlo.
  • Program Skutočně zdravá škola je pre zapojené školy jednou z ciest, ako napĺňať prierezovú tému environmentálnej výchovy.

Pre rodičov žiakov školy:

• Komplexne rieši školské stravovanie, přináša kvalitatívny skok k lepšiemu.
  • Zlepšuje stravovanie detí, čo se promieta do zlepšenia ich zdravia, ako aj do zlepšenia výsledkov v škole a v správaní.
  • Pomáha tvoriť budúcich uvedomelých spotrebiteľov tým, že v mladých ľuďoch vytvára očakávanie dobrého jedla a rozvíja ich schopnosti a návyky, které budú potrebovať k zdravému a úspešnému životu.
  • Pomáhá deťom a žiakom rozvíjať praktické kľúčové zručnosti, ako je varenie, pestovanie a výber vhodných potravín z hľadiska zdravia a udržateľného rozvoja.

Pre pracovníkov školskej jedálne:

• Zvyšuje prestíž pracovníkov školskej kuchyne – vďaka čomu môže získať dalších zákazníkov mimo školy, hľadajúcich kvalitné stravovanie (domovy pre seniorov, podniky a pod.), poskytuje možnosť prehlbovania kvalifikácie pracovníkov školskej jedálne.

Pre zriaďovateľov školy:

• Získanie prestíže: „Realizujeme Skutočne zdravú školu, ktorú zaujíma, čo a ako deti jedia.“
  • Zdravá škola = zdravé deti, zdraví žiaci = zdravá generácia = v budúcnosti zdravé mesto so zdravými občanmi.
  • Podpora ekonomického rozvoja celého regiónu: školské jedálne nakupujú suroviny od miestnych poľnohospodárov, výrobcov remeselných potravína  distribútorov.
  • Program prispieva k napĺňaniu Cieľov udržateľného rozvoja OSN (SDGs).

Program Skutočně zdravá škola je ideálnym doplnením ďalších programov, ako sú napríklad:

• Zelená škola
  • Zdravá škola
  • Bio do škôl
  • Komunitné školy
  • Modrá škola

Registrujte vašu školu do programu tu