Program Skutočne zdravá škola

Chceme, aby naše deti s chuťou jedli jedlo, ktoré je zdravé, a aby vedeli, odkiaľ pochádza a ako vzniká.

Program Skutočne zdravá škola vychádza zo skúseností rovnakého programu v Českej republike (a podobného programu vo Veľkej Británii - Food For Life Partnership - FFLP), do ktorého sa od roku 2014 zapojilo viac ako 70 škôl, ktoré denne ponúkajú 3000 obedov podľa pravidiel FFLP. Pozitívne aspekty programu FFLP v oblasti spoločenskej, ekologickej i ekonomickej a jeho celoškolský prístup nedávno vyzdvihol aj Zvláštny spravodaj OSN pre právo na potraviny Olivier De Schutter v správe The Power of Procurement: Public Purchasing in the Service of Realizing the Right to Food. Do programu FFLP sa od roku 2005 zapojilo viac ako 6 000 škôl.

Ocenenie

Odborným garantom programu Skutočne zdravá škola je Slovenská asociácia pre výživu a prevenciu.

Program pre udržateľný život

Aby bylo možné vytvoriť udržateľnejší svet, mali by sme sa my jednotlivci stať tvorcami týchto zmien v oblasti udržateľného životného štýlu. Program Skutočně zdravá škola pomáhá napĺňať mnohé zo 17 Cieľov udržateľného rozvoja OSN. Tu nájdete bližšie informácie.

Čo Skutočne zdravé školy a škôlky realizujú

• žiakom poskytují plnú dôveru v účasti na celom procese zmeny - deti získavajú vlastnosti "lídra" a naučili sa upozorňovať na veci, ktoré by sa mali zmeniť.
  • začleňujú tému stravovania, jedla a šetrného hospodárenia v poľnohospodárstve do vzdelávacieho programu
  • nakupujú do školskej jedálne čerstvé sezónne suroviny od miestnych farmárov a remeselných výrobcov.
  • organizujú výlety na miestne farmy
  • usporadúvajú na škole farmárske trhy a komunitné aktivity
  • ponúkajú kurzy varenia pre žiakov a rodičov
  • pestujú na školskej záhrade vlastné ovocie a zeleninu
  • zabezpečujú, že obed je v školskej jedálni radostnou spoločenskou udalosťou zároveň je konzumovaný v príjemnej a kľudnej atmosfére.