Ako učiť o zdravom a udržateľnom stravovaní?

Dôležitosť vzdelávania pre trvalo udržateľný rozvoj nebola nikdy silnejšia. Globálne otázky - ako je kríza klímy - naliehavo vyžadujú posun v našom životnom štýle a transformáciu spôsobu, akým myslíme a konáme.

Vzdelávanie pre udržateľný rozvoj si vyžaduje posun od výučby k učeniu. Vyžaduje pedagogiku orientovanú na zážitky, ktorá podporuje samo-štúdium, participáciu a spoluprácu, orientáciu na riešenie problémov, inter- a transdisciplinaritu a prepojenie formálneho a neformálneho vzdelávania. Pedagogické prístupy, ktoré sú k tomuto cieľu adekvátne, sú zamerané na žiakov a orientované na aktivity-zážitky.

Metodické materiály

Program Skutočne zdravá škola (ŠZŠ) je jednou z ciest, ako napĺňať vzdelávacie výstupy Rámcového vzdelávacieho programu (RVP), najmä vzdelávacej oblasti Človek a zdravie, Človek a svet práce a prierezové témy Environmentálna výchova. Program SZŠ využíva možnosti, ktoré RVP ponúka pre začlenenie moderných aktivizačných metód a rozvoj kľúčových kompetencií žiakov (celostné poňatie výučby, participácie a spolupráce na všetkých úrovniach, interaktívne, zážitkové, lokálne zakotvené a projektové vyučovanie, samostatné učenie, medzi-predmetové vzťahy a prepojenie s praxou) .

Program SZŠ podporuje pozitívnu klímu školy smerom k spolupráci a prierezovej výučbe. Škola sa zapojením do programu a plnením jeho kritériami stáva miestom prispievajúcim k udržateľnému rozvoju obce a regiónu, zapája sa do komunitného života. Program SZŠ pomáha napĺňať očakávaný dopad RVP, t.j. reflektovať novú stratégiu vzdelávania, ktorá zdôrazňuje kľúčové kompetencie, ich previazanosť so vzdelávacím obsahom, uplatnenie získaných vedomostí a zručností v praktickom živote a previazanosť vzdelávania a života školy so životom mimo školy.

Metodické materiály pre pedagógov: v tejto záložke môžete vyhľadávať metodické materiály a návody podľa rôznych tém.

Projekty a kampane

Pre pedagógov sme pripravili niekoľko projektov a aktivít, ktoré pomáhajú vytvárať zdravú a udržateľnú kultúru stravovania a plniť kritériá programu. Pre každý projekt je k dispozícii množstvo metodických návodov a pomôcok. V ľavom menu je zoznam možných projektových aktivít a kampaní, v záložke Celoročný kalendár aktivít nájdete tipy na zaradenie jednotlivých aktivít do školského kalendára.

Príklady z praxe

Zdieľanie príkladov dobrej praxe je jedným z najefektívnejších nástrojov hodnotenia programu a využívania osvedčených postupov z minulosti na riešenie aktuálnych problémov. Pripravili sme pre vás rubriku obsahujúce príklady zo škôl - opis uskutočnenia aktivít smerujúcich k naplneniu kritérií programu Skutočne zdravá škola a škôlka.

Na farmu! - Mapa vzdelávacích fariem

Pripravili sme pre vás sadu materiálov, ktoré vám uľahčia proces plánovania a organizácie výletu na farmu. Materiály zahŕňajú všetko od návodu na informačnú schôdzku s farmárom, dôležité bezpečnostné a zdravotné upozornenia, zaujímavé aktivity, ktoré môžete s deťmi na farme robiť a otázky, ktoré môžu žiaci alebo učitelia poľnohospodárom položiť, až po aktivity, ktoré váš výlet zhodnotia späť v triede. Nájdete ich v záložke Metodické materiály, vyberte tému "Na farmu!". Pre jednoduchý výber vhodnej farmy vo vašom regióne vám ponúkame mapu preverených vzdelávacích fariem po celom Slovensku, stačí si na mape vybrať, ktoré ponúkajú vzdelávacie aktivity a programy pre školákov i deti vo vašom regióne.