Pijeme vodu z vodovodu

Škola, ktorá realizuje projekt Pijeme vodu z vodovodu:

- umožňuje žiakom piť v škole vodovodnú vodu

• žiaci majú k dispozícii fľaše, poháre alebo iné nádoby na pitie vodovodnej vody
  • v škole nie je možné kúpiť akékoľvek nápoje s pridaným cukrom, žiaci si sladené nápoje nenosia z domu
  • učitelia pijú vodovodnú vodu v triede (a sú žiakom vzorom).
  • žiaci sú povzbudzovaní, aby dodržiavali pitný režim

Prečo piť kohútikovú vodu v školách? Fakty a čísla

Voda a zdravie

• Viac ako 20 percent detí v EÚ má nadváhu alebo obezitu. Tieto údaje sa v posledných desaťročiach značne zvýšili.
  • Spotreba nápojov s pridaným cukrom je často spájaná s obezitou u detí. Takmer 40 percent cukru spotrebovaného malými deťmi je vo forme nápojov s pridaným cukrom.
  • Propagácia a ponuka pitnej vody v školách pôsobí preventívne proti vzniku nadváhy a obezity.
  • 20 až 90 percent detí v Európe starších 6 rokov má zubné výplne ako dôsledok zubného kazu.
  • Spotreba sladkých nápojov môže viesť ku kazeniu zubov a výsledným výplniam. To možno zabrániť podporou konzumácie nápojov bez cukru.
  • Konzumácia pitnej vody v školách je kľúčom k prevencii obezity a zubného kazu.

Konzumácia vody a schopnosť učenia

Takmer polovica školských detí nemá nevyhnutný minimálny príjem tekutín

• Aj malá dehydratácia môže spôsobovať kognitívne poruchy, únavu a bolesti hlavy, ktoré negatívne ovplyvňujú schopnosť učenia sa a výkonnosť v škole.
  • Správna hydratácia je dôležitým predpokladom pre sústredenie a výkon v škole.
  • Konzumácia pitnej vody podporuje výkonnosť.

Konzumácia vody a životné prostredie

• Podpora ochrany a trvalo udržateľného využívania vodných zdrojov je dôležitým cieľom tohto projektu.
  • Každú minútu sa po celom svete predá milión plastových fliaš a toto číslo do roku 2021 vyskočí o ďalších 20 percent.
  • Plastové fľaše sú jedným z najčastejšie vyplavovaných plastových predmetov na európskych plážach.
  • Školy, ktoré neumožňujú používanie plastových fliaš na jedno použitie, hrajú dôležitú úlohu pri napĺňaní stratégie EÚ pre plasty (EU Plastics Strategy).
  • Vzdelávanie zvyšuje povedomie o dôležitosti ochrany vodných zdrojov a životného prostredia.
  • Konzumácia kohútikovej vody znižuje množstvo plastového odpadu.

Ako sa zapojiť do akcie "Pijeme vodu z vodovodu"

• Význam dostatočnej hydratácie je učiteľom dobre známy. Školy zapojené do projektu Pijeme vodu z vodovodu povzbudzujú a umožňujú žiakom pitie vody počas vyučovania.
  • Učitelia pravidelne žiakov upozorňujú na pitný režim a škola súčasne podporuje a propaguje pitie kohútikovej vody v celej škole.

Už čoskoro vám tu predstavíme konkrétne postupy a metodické návody, ako vo vašej škole rozbehnúť projekt Pijeme vodu z vodovodu.