Na farmu!

Koniec školského roka alebo jesenné mesiace sú ideálne pre exkurziu na farmu vo vašom okolí. Vezmite žiakov a nájdite si svojho farmára. Ukážte deťom, ako to vyzerá na statku, dajte im ochutnať na slnku dozreté dobroty. Odvďačia sa vám veľkým zápalom a ani nespozorujú, že sa učia.

Ak sa dieťaťa spýtate, odkiaľ pochádza jedlo, ktoré je, často počujete "Zo supermarketu!" Ak dostaneme deti do prírody a necháme ich zažiť skutočný deň na statku, pomôžeme im poznať, odkiaľ potraviny naozaj pochádzajú. Navyše im umožníme úžasný zážitok, z ktorého si odnesú dlhotrvajúce spomienky. Cieľom programu Skutočne zdravá škola je, aby všetci žiaci navštívili fungujúci farmu aspoň raz za školskú dochádzku.

Príprava je dôležitá

Výlet na farmu v okolí školy, spolupráca s miestnymi poľnohospodármi a zapojenie sa do práce na statku sú všetko príkladmi aktivít z programu Skutočne zdravá škola. Pripravili sme pre vás sadu materiálov, ktoré vám uľahčia proces plánovania a organizácie výletu na farmu. Materiály zahŕňajú všetko od návodu na informačnú schôdzku s farmárom, dôležité bezpečnostné a zdravotné upozornenia, zaujímavé aktivity, ktoré môžete s deťmi na farme robiť a otázky, ktoré môžu žiaci alebo učitelia poľnohospodárom položiť, až po aktivity, ktoré váš výlet zhodnotia späť v triede. Návody, ako naplánovať a úspešne realizovať vzdelávací výlet na farmu, nájdete nižšie.

Návody pre učiteľov

• Ideme na farmu: metodický materiál pre učiteľov

Tento materiál je určený pre učiteľov či vedenie škôl, ktorí majú záujem podporiť zdravé stravovanie zaradením spolupráce s miestnymi farmármi a výrobcami kvalitných potravín a aktivity na farme previazať so školským vzdelávacím programom. Prináša návody, tipy a odporúčania, ako plánovať a usporiadať návštevu so žiakmi tak, aby to malo maximálny vzdelávací a výchovný efekt a zároveň boli dodržané všetky bezpečnostné a hygienické prvky.

Exkurzia: Odkiaľ sa berie jedlo

• Metodický materiál pre učiteľov pre prípravu vzdelávacej exkurzie na farmu

U nás na farme

• Pracovné listy pre žiakov využiteľné pri aktivitách na farme

Farmárske raňajky

• Pracovné listy pre žiakov využiteľné pri aktivitách na farme

Formuláre pre učiteľov

• Návšteva farmy učiteľom pred vlastným výletom

Odporúčame, aby pedagóg farmu navštívil ešte pred samotným výletom so žiakmi. Bude sa tak môcť zoznámiť s prostredím farmy, spoznať farmára, vyhodnotiť riziká, ktoré na žiakov a študentov môžu na farme číhať, a prediskutovať zamýšľané ciele a aktivity.

Informácie o výlete na farmu pre učiteľov a rodičov

Tento formulár slúži na opis najdôležitejších kontaktov a opatrenia pre úspešné zvládnutie výletu na farmu s žiakmi.

Navrhované aktivity pred výletom na farmu

Predtým, než pôjdete so žiakmi na farmu, zvážte realizáciu výučbových aktivít z témy Príbehy jedla.

Školský farmársky trh

Niektoré školy dokonca zorganizovali vlastné školské farmárske trhy, na ktoré pozvali miestneho farmára a remeselníkov, aby ponúkli svoje produkty. Je to skvelý spôsob, ako nadväzovať vzťah s podnikateľmi vo vašom regióne a pomáhať žiakom spoznať, odkiaľ potraviny pochádzajú a koľko dá práce ich vyprodukovať. Návod na usporiadanie školského farmárskeho trhu nájdete tu.